Technologia ABB usprawni produkcję i zwiększy efektywność energetyczną w Kompleksie Olefin III

  • Rozwiązania ABB pomogą spółce PKN Orlen w zmniejszeniu emisji CO2 o 30 proc. na tonę produktu w kompleksie Olefin III – głównie etylenu i propylenu
  • Inwestycja o wartości 13,5 mld zł zwiększy moce produkcyjne zakładu o ok. 60 proc. i obejmie obszar o powierzchni blisko 100 ha (odpowiednik 140 boisk piłkarskich)
  • Zaawansowane systemy automatyki i sterowania ABB będą odpowiadać m.in. za zachowanie odpowiedniej jakości produktu, analizę zużycia surowców i monitoring konsumpcji energii, zwiększając tym samym ogólną wydajność produkcji

ABB, we współpracy z Hyundai Engineering i Técnicas Reunidas, zainstaluje w kompleksie Olefin III rozproszony system sterowania (DCS) ABB Ability™ System 800xA. Po integracji architektury sterowniczej systemu na całym kompleksie, będzie można w czasie rzeczywistym monitorować i analizować produktywność instalacji i poszczególnych zasobów, zarządzać zużyciem energii i optymalizować procesy produkcyjne.

fot. arch. PKN ORLEN
fot. arch. PKN ORLEN

Generowane na bieżąco dane pozwolą operatorowi podejmować lepsze decyzje, m.in. w zakresie ścisłej kontroli zużycia surowców, poziomów energii czy też produktów ubocznych z procesów. Wszystko to przełoży się na wydajniejsze wykorzystanie energii elektrycznej i pomoże w realizacji celu redukcji emisji CO2 o 30 proc. na każdą tonę produktu.

Oprócz systemu sterowania, ABB dostarczy również kilka systemów mających zagwarantować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w poszczególnych instalacjach – m.in. Burner Management System (BMS), Emergency Shutdown System (ESD) i High-Integrity Pressure Protection System (HIPPS). Zostaną one uzupełnione rozwiązaniem z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego.

– Od wielu lat dostarczamy do PKN Orlen zaawansowane technologie z zakresu automatyki, zasilania, aparatury kontrolno-pomiarowej i cyfryzacji. Nasze systemy wspierają między innymi wytwarzanie ekologicznego glikolu w rafinerii w Trzebini. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w ambitnych projektach dla polskiej petrochemii, które realizowane są zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – powiedział Piotr Szkoda, dyrektor sprzedaży biznesu Przemysłu Energetycznego ABB w Polsce.

Składające się z różnych kombinacji węgla i wodoru olefiny służą do produkcji wielu produktów codziennego użytku – higienicznych, czyszczących czy medycznych. Stanowią m.in. element włókien syntetycznych wykorzystywanych w środkach ochrony osobistej PPE. Globalny rynek olefin, który w 2020 roku szacowano na 232 mld USD, ma rosnąć około 4,5 proc. rocznie, aby w 2028 roku osiągnąć wartość prawie 340 mld USD. Wzrost jest wynikiem popytu konsumpcyjnego, ale i coraz szerszego zastosowania w przemyśle tworzyw sztucznych.

– W ramach naszej strategii zrównoważonego rozwoju, ABB wspiera swoich klientów w ograniczeniu ich emisji CO2 w sumie o ponad 100 megaton rocznie do 2030 roku. Nasza wiedza ekspercka i wiodąca technologia DCS dla złożonych procesów produkcyjnych pomogą PKN Orlen zmaksymalizować zwrot z inwestycji – dodaje Brandon Spencer, dyrektor globalnego biznesu Przemysłu Energetycznego ABB.

  • Budowa kompleksu Olefin III, fot. arch. PKN ORLEN
  • Budowa kompleksu Olefin III, fot. arch. PKN ORLEN
  • Budowa kompleksu Olefin III, fot. arch. PKN ORLEN

Zakończenie projektu rozbudowy kompleksu instalacji planowane jest na 2024 rok, a uruchomienie produkcyjne na początek 2025 roku. Aby mieć pewność, że harmonogram zostanie zachowany, ABB wdroży swoją unikalną metodę realizacji projektów Adaptive Execution™. Metoda wykorzystuje rozwiązania cyfryzacji i wirtualizacji, aby usprawnić i ustandaryzować procesy zgodnie z podejściem typu agile. Dzięki nowej metodzie, firma jest w stanie skrócić czasy dostaw nawet do 30 proc., czas rozruchu do 40 proc., a także wygenerować do 40 proc. oszczędności w ramach nakładów kapitałowych powiązanych z automatyką.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o technologie cyfrowe, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp