Twórca RobotStudio® firmy ABB z prestiżową Engelberger Robotics Award 2022

  •  Ojciec RobotStudio®, Bertil Thorvaldsson otrzymał nagrodę im. Josepha F. Engelbergera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie robotyki na świecie  
  •  RobotStudio® jest na świecie najczęściej używanym narzędziem do programowania offline, wykorzystującym technologie AR i VR

Bertil Thorvaldsson, starszy doradca w ABB, otrzymał dziś podczas ISR (International Symposium on Robotics) w Monachium prestiżową nagrodę „Engelberger Robotics Award for Leadership”. Bertil jest powszechnie uznawany za „ojca” RobotStudio®, platformy programowej ABB, która zrewolucjonizowała sposób projektowania i testowania systemów zrobotyzowanych. Odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiając integratorom systemów i producentom końcowym wizualizację pracy robota w hali fabrycznej bez zatrzymywania produkcji. RobotStudio jest przykładem na to, jak użytkownicy mogą zwiększyć wydajność i jednocześnie przyczynić się do zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie ryzyka powstawania odpadów.  

Bertil, który dołączył do ABB już w 1976 r., jest częścią branży robotyki od samego początku jej istnienia.  Należał do niewielkiego zespołu, który opracował pierwszego na świecie w pełni elektrycznego robota sterowanego mikroprocesorem, a w latach 80. odegrał kluczową rolę w opracowaniu narzędzi programowych do tworzenia „cyfrowych replik” rzeczywistych systemów produkcyjnych, co doprowadziło do powstania RobotStudio.

Chciałbym pogratulować Bertilowi za jego ogromny wkład w rozwój robotyki - mówi Marc Segura, dyrektor globalnego biznesu Robotyki ABB. - Dzięki swojej wizji myślenia przyszłościowego i przywództwu odegrał kluczową rolę w cyfryzacji rozwiązań automatycznych. Kierując rozwojem RobotStudio - jednego z najczęściej używanych na świecie programów do programowania i symulacji - Bertil radykalnie zmienił dziedzinę robotyki, zwiększając produktywność zautomatyzowanych rozwiązań. Korzystam z okazji, aby podziękować mu za to niezwykłe osiągnięcie.

Podczas 54. uroczystej kolacji ISR, która po raz kolejny odbyła się w połączeniu z targami Automatica, Bertil odebrał swoją nagrodę jako lider myśli w branży robotyki, a ostatnio także w dziedzinie produkcji „metawersyjnej”.

- To dla mnie zaszczyt otrzymać nagrodę Josepha F. Engelbergera i być częścią prestiżowej „hali sław robotyki” - powiedział Bertil Thorvaldsson. - Kiedy zaczynałem swoją karierę w robotyce, rzeczywistość rozszerzona i metawersja były fantastyką naukową, ale teraz odgrywają integralną rolę w automatyzacji każdego dnia. To było fascynujące, że mogłem być częścią tej podróży i jestem dumny z roli, jaką RobotStudio odegrało w ciągu tych lat. Obecnie mamy do czynienia z punktem zwrotnym, w którym integracja sztucznej inteligencji i oprogramowania może radykalnie poszerzyć horyzonty robotyki i automatyzacji. Z niecierpliwością czekam na kolejny ekscytujący rozdział.

ABB Robotics & Discrete Automation is a pioneer in robotics, machine automation and digital services, providing innovative solutions for a diverse range of industries, from automotive to electronics to logistics. As one of the world’s leading robotics and machine automation suppliers, we have shipped more than 500,000 robot solutions. We help our customers of all sizes to increase productivity, flexibility and simplicity and to improve output quality. We support their transition towards the connected and collaborative factory of the future. ABB Robotics & Discrete Automation employs more than 11,000 people at over 100 locations in more than 53 countries. go.abb/robotics      

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp