Serwis ABB związany z cyklem życia produktu, pomaga szwedzkiej firmie zajmującej się energią odnawialną osiągnąć cele w zakresie czystej energii

Jämtkraft, innowacyjna szwedzka firma użyteczności publicznej, której historia sięga ponad 125 lat, jest synonimem energii przyjaznej dla środowiska od momentu powstania pod koniec XIX wieku. Firma polega nauslugach ABB w zakresie świadczenia usług cyklu życia dla napędów sterujących krytycznymi urządzeniami w zakładzie.

Będąc własnością gmin Östersund, Krokom i Åre, firma odpowiada za ważną część szwedzkiego zaopatrzenia w energię. Produkuje w 100% odnawialną energię elektryczną z energii słonecznej, wiatrowej i wodnej, w tym bioenergię z produktów leśnych.

Jämtkraft wyznaczył konkretny cel, jakim jest społeczeństwo wolne od paliw kopalnych do 2030 r. i poważnie podchodzi do tego ambitnego celu. Kupując energię od innych firm, kupuje również Gwarancje Pochodzenia Energii Odnawialnej (REGO), aby mieć pewność, że energia pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Planowanie cyklu życia i konserwacji

Jednak pochodzenie energii nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na środowisko – równie ważny jest przesył i dystrybucja energii od źródła do klienta. Aby zapewnić niezawodność i wydajność przez cały czas, Jämtkraft postrzega regularną konserwację infrastruktury jako strategiczny imperatyw.

Inżynierowie ABB i Mikael Ericsson z Jämtkraft omawiają plan pracy.
Inżynierowie ABB i Mikael Ericsson z Jämtkraft omawiają plan pracy.
center

Według Mikaela Ericssona, szefa utrzymania ruchu w sieci ciepłowniczej w Jämtkraft, prawidłowo przeprowadzone działania z zakresu konserwacji zapobiegawczej i modernizacji przynoszą wymierne korzyści. „Aby utrzymać bezpieczne dostawy dla naszych klientów, uważnie obserwujemy nasz sprzęt, aby wiedzieć, kiedy nadszedł czas na wymianę części lub modernizację całej maszyny”. Działania konserwacyjne opierają się przede wszystkim na planowaniu cyklu życia obiektów firmy, w które to ABB jest ściśle zaangażowane.

Planowane prace konserwacyjno-modernizacyjne odbywają się przede wszystkim w okresie letnim, w tym samym czasie co remonty zakładów. Na przykład latem 2018 roku firma ABB zmodernizowała trzy napędy dzięki usłudze Drive Retrofit, zachowując starą szafę i wymieniając tylko części wewnątrz. Trzy kolejne napędy, których okres eksploatacji zbliżał się do końca, zostały wymienione latem 2019 roku.

Dzięki usłudze ABB Drive Retrofit zmieniana jest tylko zawartość, a stara szafa pozostaje. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i w wielu przypadkach bardziej przyjazne dla środowiska niż wymiana całej szafy.
Dzięki usłudze ABB Drive Retrofit zmieniana jest tylko zawartość, a stara szafa pozostaje. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i w wielu przypadkach bardziej przyjazne dla środowiska niż wymiana całej szafy.
center

„Dobrze zaplanowana modernizacja przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i finansowe. Nieplanowane ponowne restarty obiektów i systemów ogrzewania lub energii elektrycznej są energochłonne, szczególnie w postaci oleju. Tak więc im mniej ponownych uruchomień, tym lepiej”, mówi Åke Ludvigsson, inżynier serwisu ABB.

Dla Jämtkraft wydajność jest czynnikiem sukcesu, który odzwierciedla się w jej solidnych wynikach finansowych. Firmy energetyczne ponoszą również zasadniczą odpowiedzialność społeczną. We współczesnym społeczeństwie przerwa w dostawie prądu lub przerwa w działaniu systemów grzewczych może mieć poważne konsekwencje.

Wysoka dostępność i dobra przewidywalność mają zatem kluczowe znaczenie dla Jämtkraft, aby móc dotrzymać obietnicy złożonej klientom. Harmonogramy konserwacji napędów ABB i planowane zmiany cyklu życia produktów mają kluczowe znaczenie dla pomocy Jämtkraft w utrzymaniu włączonych świateł.

tekst oryginalny : ABB life cycle services helps Swedish renewable energy company meet clean energy targets

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp