Pociąg o długości prawie 2 km spróbuje pobić rekord świata

ABB pomaga Kolejom Retyckim w uruchomieniu najdłuższego na świecie pociągu pasażerskiego. Pociąg ma ruszyć na odcinku Albula/Bernina, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W ramach obchodów 175-lecia szwajcarskich kolei, Koleje Retyckie (RhB) chcą pobić światowy rekord w długości pociągu pasażerskiego. ABB jest jednym głównych partnerów w tym przedsięwzięciu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osiągnięcie zostanie wpisane do księgi rekordów Guinnessa.

Najdłuższy pociąg pasażerski świata ma jechać słynnymi spiralnymi tunelami na trasie przez alpejską dolinę Engadyna w Gryzonii i dalej przez spektakularny wiadukt Landwasser. W tym czasie będzie musiał pokonać różnicę wysokości liczącą 789 metrów.

Pociąg ma aż 1910 metrów długości. Składa się w sumie ze 100 wagonów i 25 najnowszych zespołów trakcyjnych „Capricorn” firmy Stadler. Każdy z nich wyposażony jest w wydajną technologię trakcyjną ABB, która pozwala odzyskać energię z hamowania.

– Bez tych rozwiązań trudno byłoby nam myśleć o biciu rekordu. Mamy okazję zasilać nasz pociąg w sposób innowacyjny, ale i zrównoważony – powiedział prezes Kolei Retyckich Renato Fasciati.

Technologie ABB odpowiadają za wydajne i bezpieczne działanie nie tylko samego pociągu, ale i pomagają w procesie wytwarzania energii, z której ten pociąg korzysta. Koleje Retyckie postawiły sobie ambitne cele w zakresie obniżania śladu węglowego, i konsekwentnie je realizują – np. 100 proc. energii wykorzystywanych przez spółkę jest wytwarzana przez elektrownie wodne. A infrastruktura, która pomaga Kolejom Retyckim zmniejszać negatywny wpływ na środowisko, jest wyposażona w rozwiązania ABB zapewniające niezawodne i zrównoważone zasilanie.

Jak mówi Edgar Keller, dyrektor zarządzający w globalnym biznesie Trakcji ABB, w pociągach dla Kolei Retyckich zainstalowano najbardziej efektywne energetycznie przekształtniki trakcyjne jakie istnieją. – Próba pobicia rekordu świata to wyzwanie dla ludzi i maszyn. Jednak dzięki takim wyzwaniom możemy przesuwać granice technologiczne zrównoważonego transportu – dodał Keller.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp