Firma wodociągowa CAFC we Włoszech obsługuje 122 gminy kraju na rozległym terytorium rozciągającym się w kierunku północ-południe od gór przy granicy austriackiej aż do Morza Adriatyckiego i wschód-zachód od Słowenii do granicy z Veneto.
„Aby objąć wszystkie nasze elektrownie wodne rozmieszczone na tym rozległym obszarze”, mówi Tomaso Larice, kierownik ds. utrzymania ruchu w CAFC, „mamy około 150 pracowników technicznych, którzy przeprowadzają okresowe kontrole i interwencje konserwacyjne w przypadku wystąpienia awarii”.
„Aby zmniejszyć liczbę potrzebnych serwisantów i zoptymalizować ich działania, postawiliśmy sobie za cel ujednolicenie używanego przez nas sprzętu i dobór najbardziej niezawodnych produktów, które przede wszystkim są zdigitalizowane. Cyfryzacja przynosi konkretne korzyści, dając nam możliwość zdalną wizualizację procesu i stanu sprzętu, co pomogło nam zmienić praktyki konserwacji, co oznacza, że teraz możemy przeprowadzać konserwację na podstawie rzeczywistego stanu, a nie według ustalonego harmonogramu”, podkreśla Tomaso Larice.
Dzięki rozwiązaniu ABB Ability™ do monitorowania stanu układów napędowych, CAFC osiągnęła pozytywne wyniki w zarządzaniu wychwytywaniem, zdatnością do picia, doprowadzeniem i dystrybucją wody pitnej, ściekami i uzdatnianiem wody w regionie Friuli-Wenecja Julijska w północno-wschodnich Włoszech. Dzięki wglądowi w dane, świadomemu podejmowaniu decyzji i wsparciu ekspertów ABB, CAFC było w stanie zoptymalizować planowanie i koszty konserwacji, prowadząc do ogólnej poprawy zarówno w zarządzaniu, jak i utrzymaniu zakładów.
3 jasne cele – wysoka niezawodność, wysoka dostępność, minimalna konserwacja
Tomaso Larice wyjaśnia dalej, że decyzja o zastosowaniu monitorowania stanu jest częścią jego wysiłków, które „skoncentrowane są na trzech kluczowych celach: maksymalizacji niezawodności wybranych przez nas produktów i rozwiązań, maksymalizacji dostępności zakładu i minimalizacji potrzeby konserwacji. W tym celu staramy się korzystać z technologii i rozwiązań, które mogą zapewnić ciągłe doskonalenie w celu zmniejszenia zużycia energii, przy jednoczesnej optymalizacji procesów i maksymalizacji efektywności konserwacji.”
Konserwacja oparta na stanie, więc wykonywana tylko w razie potrzeby
Aby sprostać ograniczeniom czasowym i kosztowym, firma CAFC stosuje podwójną strategię: z jednej strony optymalizuje koszty i przestoje związane z konserwacją, a z drugiej koncentruje się na konserwacji predykcyjnej lub „opartej na warunkach”.
„Interwencja tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Wgląd w prawdziwy stan systemu, daje nam ogromne korzyści zarówno w planowaniu działań konserwacyjnych, jak i zakupie usług i części zamiennych po optymalnych cenach. Jest to efektywne zarówno pod względem kosztów, jak i robocizny”, mówi Tomaso Larice.
Przed wprowadzeniem na szeroką skalę napędów ABB ACQ580 przeznaczonych do wody i ścieków oraz systemu monitorowania stanu, CAFC nawiązało współpracę z ABB w projekcie pilotażowym dotyczącym cyfryzacji ich układów napędowych. Wprowadzając to rozwiązanie w sposób scentralizowany, technicy firmy mogą teraz podejmować lepsze decyzje dotyczące monitorowanych zasobów dzięki wglądowi w dane i specjalistycznej wiedzy serwisowej. Użytkownik może zagłębić się we wszystkie szczegóły, aby łatwo dostrzec wszelkie anomalie, którymi w przypadku silników mogą być temperatura, wibracje lub zbyt częste uruchamianie. W przypadku napędów monitorowane i analizowane są również wszystkie parametry: napięcie, prąd, moment obrotowy, przeciążenia, przegrzanie, zużycie podzespołów, kondensator lub degradacja wentylatora.
Zobacz, co dzieje się w terenie, z biura
Dla przedsiębiorstwa wodociągowego bardzo przydatna jest możliwość automatycznego i centralnego monitorowania zasobów układu napędowego: Tomaso Larice ze swojego biurka w mieście Udine może monitorować sprzęt na terenie narciarskim Mount Lussari, który znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. i nie jest dostępny do transportu w sezonie zimowym. Ale wodociągi muszą obsługiwać restauracje i inne firmy na dużych wysokościach. „Możliwość zdalnego obserwowania stanu aktywów i planowania wszelkich interwencji latem jest nieocenioną zaletą” – podkreśla Tomaso Larice.
Inny projekt pilotażowy przeprowadzono w oczyszczalni ścieków w Rivignano, aby zdigitalizować napędy. Początkowo zaawansowana technologia ABB NETA-21 – narzędzie do monitorowania stanu połączenia – była używana za pośrednictwem dedykowanego połączenia internetowego. Ostatecznie zespół zdecydował się na użycie ABB Drive Connectivity Panel, który jest łatwy w instalacji i uruchomieniu, aby uzyskać natychmiastowy dostęp do usług w chmurze.
Panel łączności można skonfigurować w tym samym czasie, gdy przemiennik jest uruchamiany, przy minimalnym czasie wymaganym przez technika. Modem NB-IoT, karta SIM i antena o wysokiej wydajności są już zainstalowane, aby automatycznie łączyć się z siecią zapewniającą najlepszy sygnał.
„Zainstalowaliśmy to rozwiązanie w naszych największych wodociągach w Artegna, gdzie zasięg telefoniczny jest słaby, ale działa dobrze, gdy dane są przesyłane regularnie”, mówi Tomaso Larice.
Obiektywne, dokładne i wiarygodne pomiary - zdalnie
Korzyści obiecane przez projekty pilotażowe zostały osiągnięte. Dziś CAFC przeprowadza raz w roku konserwację wszystkich silników i pomp w akweduktach, angażując elektryka i mechanika. W przyszłości Tomas Larice zamierza przeprowadzać konserwację na miejscu w jeszcze dłuższych odstępach czasu.
„Mechanik będzie nadal fizycznie interweniował w przypadku zadań, które muszą być wykonane na miejscu, takich jak smarowanie, ale fizyczna obecność elektryka jest potencjalnie niepotrzebna, ponieważ nowe technologie cyfrowe ABB pozwalają nam na zdalne monitorowanie parametrów” – podkreśla Tomaso Larice.
„Dzięki Monitoringowi Stanu ABB zawsze znamy sytuację w czasie rzeczywistym, z częstotliwością sprawdzania, którą możemy ustawić na 10 minut lub 1 godzinę, co daje nam obiektywne, dokładne i wiarygodne pomiary”.
Napędy ABB odgrywają ważną rolę w uzyskiwaniu większej wydajności i produktywności
Aby pomóc osiągnąć te cele, firma CAFC uznała napędy ABB jako kluczowy czynnik umożliwiający standaryzację i optymalizację ich zainstalowanej bazy, ponieważ technicy CAFC bardzo dobrze znają te produkty i ich wsparcie techniczne.
„Wybierając ABB, przyjęliśmy produkt z najwyższej półki, co oznacza prawdziwe międzynarodowe referencje z solidnymi gwarancjami niezawodności i obsługi”, mówi Tomaso Larice. „Napędy ABB są obecnie używane we wszystkich naszych zakładach w trzech usługach: zaopatrzenia w wodę, kanalizacji i uzdatniania wody, dając konkretne korzyści w każdym obszarze”.
W przypadku oczyszczania ścieków główną korzyścią jest zmniejszenie zużycia energii, ponieważ napęd wodno-ściekowy ACQ580 firmy ABB umożliwia dostosowanie prędkości sprężarek i pomp do potrzeb w czasie rzeczywistym. Optymalizuje to sam proces, aby uzyskać najlepsze oczyszczanie ścieków przy najniższym zużyciu energii, zgodnie z „zieloną” misją firmy, zanim zostaną one uwolnione do środowiska.
Innym ważnym aspektem jest uruchomienie, dodaje Tomaso Larice, ponieważ napęd ABB umożliwia start-upom korzystanie z funkcji przyspieszania, redukując szczyty mocy określone w umowie na dostawę energii elektrycznej i odciążając system elektryczny.
„Przepompowywanie ścieków odbywa się za pomocą pomp zatapialnych sterowanych przez napędy o zmiennej prędkości. ABB opracowało ACQ580 z określoną funkcjonalnością pompy wbudowaną w napęd. Nie wszystkie napędy mają tę funkcję”, wyjaśnia Tomaso Larice. Ponadto interfejs programowania i zarządzanie diagnostyką jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika niż konkurencyjne produkty. „W fazie konfiguracji, jeśli mogę uprościć czynności i uczynić je bezpieczniejszymi, mam przewagę zarówno pod względem czasu, jak i końcowego wyniku jakości.”
tekst oryginalny: A municipal water supplier in Italy gains significant operational benefits with a plug-and-play condition monitoring for powertrains | ABB