Graj fair – festiwal Soundedit toruje drogę zielonym wydarzeniom

Ile energii elektrycznej zużywa scena muzyczna podczas koncertu? Jaki ślad węglowy pozostawia po sobie statystyczny uczestnik festiwalu? ABB, Politechnika Łódzka i Microsoft postanowili to zmierzyć i wysnuć wnioski na przyszłość.

Ten swoisty eksperyment odbędzie się podczas festiwalu Soundedit (3-5 listopada). W łódzkiej Wytwórni spotkają się z jednej strony strony artyści, producenci muzyczni i realizatorzy dźwięku, a z drugiej przedstawiciele biznesu i środowiska naukowego.

fot. soundedit.pl
fot. soundedit.pl

– Soundedit to nie tylko muzyka. Ten festiwal staje się unikalną platformą do dyskusji o czymś, co można określić jako zielone wydarzenie. Chcemy skupić się na społecznej odpowiedzialności mówiąc o konkretach i bazując na doświadczeniu, bez „green washingu” – deklaruje Przemysław Zakrzewski, dyrektor Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. – Punktem wyjścia do zmiany jest uzyskanie wiedzy na temat tego, co powodują nasze wybory i przyzwyczajenia, jaki mają one wpływ na otoczenie. Postanowiliśmy to zmierzyć

Studenci Politechniki Łódzkiej, we współpracy z ABB, opracowali ankietę badającą preferencje uczestników: jakim środkiem transportu przyjechali albo jak często jadają mięso. Ankieta zostanie przeprowadzona podczas jednego z koncertów i skupiać się będzie na trzech dość energochłonnych obszarach. Jedno z pytań dotyczy na przykład… odzieży. Do wyprodukowania jednej bawełnianej koszuli potrzeba bowiem prawie 2500 litrów wody, a wytworzenie 1 kg tkaniny przekłada się na 20-23 kg gazów cieplarnianych wyemitowanych do atmosfery. Autorzy badania chcą zademonstrować, że preferencje i przyzwyczajenia są przeliczalne, a rzetelnie zbadane powinny stanowić punkt odniesienia do tworzenia dobrych praktyk na przyszłość.

„Zielone wydarzenie” to jednak nie tylko ludzie, ale i infrastruktura. Podczas Soundedit mierzony będzie również poziom zużycia energii na dwóch scenach muzycznych. Rolę generatora danych odegrają wyłączniki niskiego napięcia Ekip Up, które posiadają cyfrowe funkcje pomiarów energii i analizy parametrów sieci.

Dane z wyłączników i usystematyzowane wyniki ankiet zostaną następnie wgrane na chmurę obliczeniową Microsoft, gdzie za pomocą odpowiednich algorytmów przybiorą formę przydatnych informacji, np. ile energii zużywa scena przy świetle dziennym, a ile wieczorem – albo czy rzeczywiście jest duża różnica jeśli chodzi o energochłonność między występem zespołu rockowego, a występem kilku didżejów. Wyniki i wnioski z analizy przedstawione zostaną w raporcie, który w założeniu ma stać się bazą wiedzy i rekomendacji co należałoby zmienić, aby tego typu wydarzenia były organizowane w sposób bardziej zrównoważony.

Soundedit to również wydarzenia towarzyszące, które skupiają się na technicznych aspektach w branży muzycznej, ale też na zmianie podejścia do planowania i organizowania wydarzeń kulturalnych. – Niby jesteśmy firmą B2B, ale nasze rozwiązania mają bezpośredni wpływ na końcowego użytkownika. Chcemy zejść z tego poziomu urządzenia zainstalowanego gdzieś w sterowni, do poziomu osoby, która podejmuje świadome decyzje, która chce dowiedzieć się więcej o idei cyrkularności i energooszczędności. Dlatego też podczas Soundedit spotykamy się z artystami, mieszkańcami, edukatorami, urbanistami, aby stworzyć fuzję różnych pomysłów i perspektyw na kwestie „zielonej” kultury i doświadczania miasta – dodaje Przemysław Zakrzewski.

fot. soundedit.pl
fot. soundedit.pl

Jednym z takich wydarzeń towarzyszących jest debata PlayFair, która odbędzie się 4 listopada na scenie Kina Wytwórnia. PlayFair to w zasadzie seria paneli dyskusyjnych, gromadzących specjalistów z różnych, w wielu przypadkach na pozór niepowiązanych ze sobą środowisk: przedstawicieli branży retail, sektora przemysłu i nieruchomości, muzyków, naukowców, artystów czy po prostu reprezentantów mody cyrkularnej. Celem jest wzajemna inspiracja i wyjście poza schemat typowej dyskusji o zrównoważonym rozwoju, cyrkularności czy wydarzeniach w duchu less waste. Wśród prelegentów będą m.in. Natalia Przybysz i Misia Furtak, a także przedstawiciele takich firm jak Archicom, ABB, Echo Investment, Microsoft, OTCF, Wege Siostry i Żabka Group. ABB reprezentować będzie dyrektor biznesu Elektryfikacji Tomasz Wolanowski.

Weź udział w panelu: https://soundedit.pl/konferencja-play-fair/

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp