ABB w Polsce bierze udział w modernizacji europejskiego taboru

  • Technologie trakcyjne ABB zasilą ponad 300 nowych pociągów, które mają zostać dostarczone m.in. do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec i Austrii
  • W ramach zamówień, ponad tysiąc urządzeń różnego typu zostanie wyprodukowanych w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim
  • ABB dostarczy pakiety rozwiązań obejmujące m.in. wysokowydajne przekształtniki i silniki trakcyjne

ABB otrzymała od Stadler Valencia zamówienia o łącznej wartości 170 mln USD na rozwiązania zasilające dla ponad 300 nowych pociągów i lokomotyw. Składy posłużą do modernizacji krajowych sieci kolejowych w takich krajach jak Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania, Niemcy czy Austria, ale będą wykorzystywane również na trasach międzynarodowych.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB
center

Istotna część zamówionych rozwiązań zasilających zostanie wykorzystana w składach typu CITYLINK Stadlera. To rodzina lekkich, modułowych pojazdów szynowych, mogących łączyć centra miast z obszarami podmiejskimi – pojazdy korzystają zarówno z tras kolejowych, jak i miejskiej sieci tramwajowej. Składy mogą być eksploatowane na trasach zelektryfikowanych, osiągając prędkość do 100 km/h, a także, dzięki wykorzystaniu baterii, na trasach bez sieci trakcyjnej.

Większość urządzeń na potrzeby pojazdów CITYLINK zostanie wyprodukowana w Polsce. To będzie jedno z największych zamówień w historii fabryki napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim. – Wyprodukujemy ponad 1000 urządzeń różnego typu, w tym przekształtniki Bordline CC400, rozwijając jednocześnie dotychczasowy model. Ponadto, po raz pierwszy z naszych linii produkcyjnych zejdzie przekształtnik trakcyjny 15 kV w technologii prądu przemiennego, a także urządzenia chłodzące typu HEX. To wszystko z wykorzystaniem lokalnych kompetencji oraz doświadczenia zespołów projektowych i inżynieryjnych ABB – powiedział Maciej Duczyński z biznesu Trakcji ABB w Polsce.

W ramach zamówień dla Stadler Valencia, ABB dostarczy urządzenia zasilające również do lokomotyw towarowych. Wszystkie wspomniane pojazdy zostaną wyposażone w systemy z rodziny Bordline®, które przekształcają energię z linii napowietrznej na odpowiednie napięcie i częstotliwość, napędzając w ten sposób silniki trakcyjne znajdujące się na pokładzie pojazdu. Przekształtniki dla CITYLINK mają integrować energoelektronikę (zasilanie trakcyjne i pomocnicze) w jednej szafie, zmniejszając tym samym masę pojazdu, oszczędzając energię i ułatwiając serwis. Przekształtniki dla lokomotyw mają być dodatkowo zoptymalizowane pod kątem wydajności energetycznej i kosztów cyklu życia.

– Bardzo cenimy sobie zaufanie, jakim firma Stadler kieruje się w stosunku do naszych technologii i doświadczenia w branży trakcyjnej. Wykorzystanie wydajnych rozwiązań w tych nowych pojazdach, przełoży się na więcej zaoszczędzonej energii, bezpieczeństwa i dostępności w wielu krajach Europy – powiedział Edgar Keller, dyrektor globalnego biznesu Trakcji ABB.

Biorąc pod uwagę wiele zmiennych, jak specyfika sieci trakcyjnej w poszczególnych krajach czy też uwarunkowania środowiskowe (temperatura, zapylenie), globalni dostawcy muszą obecnie wykazać się dużą elastycznością w projektowaniu i produkcji rozwiązań dla transportu szynowego. Takie „szycie na miarę” w wielu przypadkach przekłada się jednak na zwiększoną wydajność i dostępność.

ABB jest wiodącym dostawcą innowacyjnych technologii trakcyjnych, oferując pełny zakres rozwiązań zasilających, pomocniczych i magazynujących energię zarówno dla nowych pojazdów, jak i na potrzeby modernizacji już istniejących.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o technologie cyfrowe, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp