Formuła E na ładowarkach zaprojektowanych w Polsce

ABB zaprezentowała ładowarkę, która będzie wykorzystywana przez zespoły Formuły E od najbliższego, 9. sezonu elektrycznej serii. Co ciekawe, rozwiązanie zostało opracowane w Polsce.

W nowym sezonie, który startuje w styczniu, ma zadebiutować elektryczny bolid Gen3. Jednak nie tylko pojazdy będą nowej generacji. Władze FIA postanowiły wprowadzić do wyścigów również nowe rozwiązania w zakresie ładowania. Odpowiedzialna była za to firma ABB. Kompaktowe i bezpieczne rozwiązanie zaprojektowano w Polsce, a konkretnie w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie.

Polscy inżynierowie odpowiadali za zarządzanie projektem, projekt mechaniczny i elektryczny, testy, wdrożenie do produkcji, a także – wspólnie z kolegami z ABB we Włoszech – za certyfikację.

– Wykorzystaliśmy design uznanej ładowarki Terra, zmieniając jej wygląd, gabaryty i dodając nowe funkcjonalności. Efektem jest mobilna ładowarka dużych mocy, z rozwiązaniem do łatwiejszego przenoszenia, a także oprogramowaniem monitorującym i kilkoma autorskimi rozwiązaniami – mówi Paweł Błaszczyk z zespołu odpowiedzialnego za projekt urządzenia.

Urządzenie może ładować dwa pojazdy jednocześnie mocą 80kW każdy. To istotna zmiana, ponieważ do tej pory zespoły Formuły E potrzebowały dwóch ładowarek, aby móc naładować przed wyścigiem swoje bolidy w tym samym czasie.

Ładowarka przeszła badania wibracyjne na specjalnej platformie testowej w Polsce, aby mieć pewność, że będzie działać niezawodnie również w niesprzyjających warunkach podczas dnia wyścigowego. Rozwiązanie miało już swój udany, oficjalny debiut – w czasie grudniowych, przedsezonowych testów na torze w Walencji, w których wzięły udział 22 bolidy z 11 zespołów.

Trzeba zaznaczyć, że nie tylko Polacy brali udział w stworzeniu oficjalnej ładowarki Formuły E. W projekt zaangażowani byli również inżynierowie ABB z Włoch (certyfikacja i produkcja), Holandii (oprogramowanie) oraz Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

Od przyszłego roku ABB będzie mieć status oficjalnego dostawcy ładowania dla Formuły E. – Postęp techniczny i zrównoważona innowacja są wpisane w ideę ABB FIA Formula E. Mobilne ładowarki ABB ustanawiają branżowy standard i będą stanowić część krytycznej infrastruktury, która zademonstruje, że wysoka wydajność i zrównoważony rozwój mogą współistnieć bez żadnych kompromisów – powiedział prezes Formuły E Jamie Reigle.

ABB jest światowym liderem w rozwiązaniach ładowania dla pojazdów elektrycznych. Od momentu wejścia na rynek w 2010 roku, firma sprzedała ponad 40 tys. szybkich ładowarek prądu stałego oraz 800 tys. ładowarek AC w ponad 85 krajach świata.

ABB jest liderem technologicznym w obszarze elektryfikacji i automatyzacji. Dba o przyszłość świata, w którym zasoby wykorzystywane są w sposób zrównoważony. Nasze rozwiązania to połączenie myśli inżynierskiej, zaawansowanej konstrukcji urządzeń i oprogramowania. Wszystko po to, by usprawniać ich produkcję, transport i późniejszą obsługę. Czerpiąc z ponad 130 lat doświadczeń, obecnie blisko 105 000 pracowników ABB jest zaangażowanych we wprowadzanie innowacji, które stymulują transformację przemysłową. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp