PESA i ABB łączą siły na rzecz bardziej zielonej przyszłości

Największy krajowy producent pojazdów szynowych, PESA Bydgoszcz, przystępuje do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej (Energy Efficiency Movement) jako pierwsza firma w Polsce.

Podczas prezentacji lokomotywy manewrowej napędzanej wodorem, która ukończyła testy na torze w Żmigrodzie, podpisano przystąpienie PESA Bydgoszcz do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej. Jest to pierwsza firma z Polski, która wraz z ABB podjęła to zobowiązanie na rzecz zmniejszania zużycia energii i obniżania negatywnego wpływu na środowisko.

Testowany pojazd to pierwsza polska lokomotywa manewrowa zasilana wodorem. Zbudowała ją PESA, a ABB dostarczyła do niej system energetyczny, odpowiadający za odbiór energii z ogniwa wodorowego, skierowanie jej do baterii, a następnie do silników elektrycznych. Z perspektywy bydgoskiego producenta udane testy wodorowej lokomotywy to kolejny etap w procesie rozwoju niskoemisyjnego transportu. Była to też doskonała okazja, aby podjąć w tym obszarze kolejne działanie i przystąpić do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej.

  • fot. arch. PESA Bydgoszcz SA
  • fot. arch. PESA Bydgoszcz SA

Podnoszenie poziomu wydajności i efektywności energetycznej stają się kluczowymi działaniami w walce ze zmianami klimatycznymi. Na obecnym etapie nie mniej istotne jest promowanie technologii z tego zakresu. W 2021 roku ABB zainicjowała Energy Efficiency Movement, czyli Ruch na Rzecz Efektywności Energetycznej. To globalna platforma zrzeszająca około 200 organizacji, które dzielą się pomysłami, dobrymi praktykami i inicjują projekty z zakresu energooszczędności i zwiększania wydajności. W ramach inicjatywy Grupa ABB zobowiązała się m.in., że jej działalność osiągnie neutralność węglową, czyli zerową emisję netto, w ciągu kilku najbliższych lat.

Przystępując do Ruchu, PESA zapowiedziała, że do 2030 roku swoje zużycie energii ograniczy o nawet 30 proc., a emisje CO2 w produktach wodorowych – do 100 proc. Firma planuje maksymalne ograniczenie śladu węglowego w produkcji i eksploatacji pojazdów szynowych.

– Wodorowa lokomotywa manewrowa to pierwszy etap naszych prac nad bezemisyjnymi pojazdami szynowymi, zasilanymi z ogniw wodorowych. Kolejny etap to wodorowe pojazdy pasażerskie. „Zielona Pesa” to jeden z kluczowych elementów realizowanej przez spółkę strategii Pesa2026+. Zakłada ona nie tylko produkcję bezemisyjnych pojazdów, ale również ograniczenie emisji CO2, zarówno w produkcji, jak i całej działalności firmy – podkreśla Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu PESA Bydgoszcz.

Według firmy doradczej Roland Berger, do 2035 roku około 20 proc. pociągów regionalnych w Europie będzie napędzanych energią z wodorowych ogniw paliwowych. Szacuje się, że zasięg takich pociągów wkrótce będzie wynosił około 1000 km na każde 200 kg wodoru. To większy poziom wydajności niż oferują pociągi bateryjne.

– Z PESĄ współpracujemy od wielu lat. Firma angażuje się w wiele działań związanych z wdrażaniem technologii wodorowych. Połączyliśmy siły przy produkcji innowacyjnej lokomotywy napędzanej wodorem, a teraz idziemy o krok dalej, wspólnie zobowiązując się do działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej. To pierwsza polska firma, która dołączyła do Ruchu na rzecz Efektywności Energetycznej, więc to dla nas ważny moment – mówi Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych ABB, który sygnował umowę o przystąpieniu Pesy do inicjatywy.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp