Aj o sochu sa treba starať. Tobôž, keď je najvyššia na svete

Spoločnosť ABB stojí za bezpečnosťou turistov aj zamestnancov tzv. Sochy jednoty, najvyššej sochy na svete.

Najvyššia socha na svete stojí v meste Kevadia v indickom štáte Gudžarát. Sochu len pred niekoľkými dňami slávnostne odhalil indický premiér Narendra Modi. Socha oslavuje železného mužia Indie Sardar Vallabhbhai Patela, ktorý sa zaslúžil o zjednotenie rozdrobených štátikov a regiónov do súčasnej Indie.

So 182 metrami je socha Sardara Patela najvyššou na svete a navyše, skonštruovanou v rekordnom čase 33 mesiacov. Je navrhnutá tak, aby odolala vetrom o rýchlosti takmer 180 km/hod. a zemetraseniam o sile 6.5 stupňa Richterovej stupnice.

V dvoch vertikálnych šachtách v soche premávajú vysokorýchlostné výťahy pre návštevníkov a vo výške hrudníku sochy, teda zhruba v 150 m, sa nachádza múzeum s rozhľadňou pre zhruba 200 návštevníkov, ktorí odtiaľ majú úžasný výhľad na priehradu Sardar Sarovar.

Konštrukcia si vyžadovala spoľahlivú kontrolu riadenia ventilačných systémov pre bezpečnosť a komfort návštevníkov. ABB preto pre tento projekt dodala meniče, ktoré zabezpečia správnu ventiláciu a klimatizáciu pre zachovanie kvality vzduchu pri maximálnej efektivite využitia elektrickej energie. Technológie sú navyše vybavené digitálnou platformou ABB Ability, ktorá umožní aj v budúcnosti upravovať chod meničov v závislosti od modernizácie pridružených zariadení a ich životného cyklu.

Komplex Sochy jednoty zahŕňa nielen sochu samotnú, ale tiež rezidenčnú časť pri jej základni spolu s výstaviskom, záhradou, administratívnym komplexom, hotelom a konferenčným centrom. Tu zas spoľahlivosť elektrickej energie zabezpečujú rozvádzače ABB.

Meniče ABB sa v Indii podieľali už na niekoľkých dôležitých projektoch. Napríklad v štáte Džammú a Kašmír pomáhajú meniče ABB vháňať čerstvý vzduch do tunela Chenani-Nashri medzi Džammú a Šrínagarom. V indickom štáte Telangana zas meniče a motory ABB čerpajú vodu pre zavlažovanie políčok, ktoré by inak bolo pre tunajších farmárov veľmi náročné.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp