Revolučný koncept pohonu, ktorý výrazne zvýši efektivitu lodnej dopravy

Revolučný koncept pohonu, ktorý výrazne zvýši efektivitu lodnej dopravy

Spoločnosť ABB predstavuje ABB Dynafin™- nový inovatívny koncept revolučného pohonného systému inšpirovaný dynamickými pohybmi chvosta veľryby.

Koncept je výsledkom viac ako desaťročného výskumu, vývoja a testovania, ktorý v sebe kombinuje bohaté skúsenosti a odborné znalosti ABB v námornom priemysle. ABB odhaduje, že prvý prototyp bude k dispozícii v roku 2025.

„ABB Dynafin™ ukazuje, čo je možné dosiahnuť s radikálnymi inováciami a pokrokom inšpirovanými evolúciou a technológiami zároveň,“ hovorí riaditeľ ABB pre oblasť Marine & Ports Juha Koskela. „Toto riešenie je o efektívnosti lodnej prevádzky a znižovaní emisií. Ďakujem celému tímu za ich vytrvalosť, inovatívne myslenie a roky tvrdej práce.“

V tomto novom koncepte poháňa hlavný elektromotor veľké koleso otáčajúce sa miernou rýchlosťou 30 – 80 otáčok za minútu. Na koleso sú napojené zvislé lopatky, z ktorých každá je ovládaná samostatným motorom a riadiacim systémom. Kombinovaný pohyb kolesa a lopatiek súčasne vytvára pohonné a riadiace sily, ktoré stoja za vysokou efektivitou a presnosťou lode.

center

Koncept vychádza z osvedčenej konštrukčnej bezprevodovej technológie ABB v oblasti lodného pohonu. Nezávislá štúdia technológie ABB Dynafin™ od firmy OSK-ShipTech A/S o rôznych riešeniach pohonu potvrdila úsporu spotreby energie pohonu až o 22 % v porovnaní s konvenčnou konfiguráciou hriadeľa. To môže priniesť značné úspory v emisiách a spotrebe paliva. Ako súčasť systému elektrického pohonu je koncept plne kompatibilný aj s technológiami batérií a palivových článkov s nulovými emisiami.

Nová koncepcia pohonu, ktorá bola pôvodne vo výkonovom rozsahu 1–4 MW na jednotku, je obzvlášť účinná pre stredne veľké a menšie plavidlá, ako sú trajekty, podporné plavidlá na veterných farmách a jachty. Znížením úrovne vibrácií a hluku systém tiež zlepšuje pohodlie pre cestujúcich aj posádku. Okrem toho koncepcia pohonu poskytuje vynikajúcu manévrovateľnosť, pri ktorej si loď poľahky udrží požadovanú polohu a smer.

Nový koncept je najnovším prírastkom do portfólia elektrických, automatizovaných a digitálnych technológií od ABB. Spoločnosť so svojimi špičkovými odbornými znalosťami v oblasti elektrického a hybridného pohonu posúva hranice technológie, ako aj efektivitu, výkon a udržateľnosť na novú úroveň prostredníctvom viac ako 30-ročných skúseností s pohonom Azipod®. Tento nový koncept pohonu doplní existujúce portfólio pohonov.

Lodný priemysel prispieva k emisiám skleníkových plynov cca 3 % ročne. Ak by sme tento pohľad premenili na krajinu, bola by šiestym najväčším producentom emisií. Navyše, vzhľadom na to, že približne 90 % svetového obchodu sa uskutočňuje v rámci námornej dopravy, je to dôležitý aspekt pre pohyb tovaru. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, lodná doprava by mohla byť do roku 2050 zodpovedná až za 13 % celosvetových emisií. Medzinárodná námorná organizácia si zároveň stanovila cieľ znížiť do roku 2050 ročné emisie skleníkových plynov aspoň o 50 % v porovnaní s rokom 2008. O toto zníženie by sa mali postarať nízkouhlíkové palivá, alternatívne zdroje energie, dátová analytika a zariadenia na úsporu energie.

ABB je technologickým lídrom v oblasti elektrifikácie a automatizácie, čím prispieva k udržateľnejšej a efektívnejšej budúcnosti. Riešenia spoločnosti spájajú inžinierske know-how a softvér na optimalizáciu spôsobu, akým sa veci vyrábajú, presúvajú, poháňajú a prevádzkujú. Približne 105 000 zamestnancov ABB stavia na viac ako 130 rokoch skúseností firmy na trhu a je odhodlaných podporovať inovácie, ktoré urýchľujú priemyselnú transformáciu.   Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v troch mestách Slovenska. V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zamestnávame dokopy okolo 120 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp