Najvzdialenejší robot na svete zalesňuje amazonský dažďový prales

Najvzdialenejší robot na svete zalesňuje amazonský dažďový prales

Pilotný projekt firmy ABB a americkej neziskovej organizácie Junglekeepers pomáha pomocou cloudovej technológie rýchlejšie a efektívnejšie zalesňovať naše životné prostredie.

Robotika ABB podporuje organizáciu Junglekeepers v ich misii ochrany 55 000 akrov amazonského dažďového pralesa a zvrátenia jeho odlesňovanie. V prvej takejto špecifickej aplikácii automatizuje kolaboratívny robot YuMi od ABB výsadbu v laboratóriu, čo umožňuje celý proces zrýchliť, a dobrovoľníci z Junglekeepers tak môžu svoj čas a zdroje sústrediť na inú dôležitú prácu.

Prostredníctvom cloudovej technológie ABB RobotStudio odborníci z ABB simulujú a vylepšujú naprogramovanie robota YuMi pre jeho úlohy v dažďovom pralese z 12 000 km vzdialeného švédskeho mesta Västerås. Jedná sa teda o najvzdialenejšie programovaný robot na svete.

center

„Spolupráca ABB s Junglekeepers ukazuje, ako môžu cloudové technológie a robotika hrať kľúčovú úlohu v boji proti odlesňovaniu, ktoré veľmi výrazne ovplyvňuje klimatické zmeny,“ povedal riaditeľ robotiky ABB Sami Atiya. "Náš pilotný program s najvzdialenejším robotom na svete pomáha automatizovať neustále sa opakujúce úlohy, vďaka čomu získavajú pracovníci čas venovať sa dôležitejším prácam v dažďovom pralese, aby ochránili pôdu, na ktorej žijú."

Kolaboratívny robot YuMi bol nainštalovaný v laboratóriu dažďového pralesa v odľahlej oblasti peruánskej Amazónie, kde vykonáva bežné úlohy v procese výsadby semien, čo býva zvyčajne čisto manuálna práca. YuMi urobí jamku v pôde, zasadí semeno, nahrnie pôdu nazad a výsadbu označí farebne označenou značkou. Robot takto dokáže opätovne vysadiť každý deň plochu o veľkosti dvoch futbalových ihrísk.

Zároveň vďaka automatizácii tejto úlohy môžu dobrovoľníci z organizácie Junglekeepers venovať svoj čas hliadkovaniu v oblasti s cieľom zabrániť nelegálnej ťažbe dreva a vzdelávaniu miestnych obyvateľov o výsadbe a ochrane dažďového pralesa.

Vytvorenie tejto vzdialenej a autonómnej robotickej inštalácie si zároveň poradilo s ťažkostami pri hľadaní ľudí ochotných zostať a pracovať v odľahlej džungli. Po inštalácii a počiatočnom nastavení už YuMi vykonáva svoje úlohy autonómne.

center

„Prišli sme už o 20 % celkovej plochy amazonského dažďového pralesa. Bez využívania technológií ostane jeho ochrana stáť na mŕtvom bode,“ hovorí spoluzakladateľ organizácie Junglekeepers Moshin Kazmi. „Mať robot Yumi na našej základni je skvelý spôsob, ako ukázať našim pracovníkom nové metódy práce. Urýchľuje a rozširuje naše činnosti a posúva naše poslanie ďalej.“

Ničenie amazonského dažďového pralesa ľudskou činnosťou, ako je ťažba dreva a vypaľovanie celých plôch s cieľom vyčistiť pôdu pre poľnohospodárstvo, prispieva k ničivým klimatickým zmenám. Od roku 1985 bolo odhadom vyrúbaných viac ako 870 000 km² amazonského dažďového pralesa, čo je oblasť väčšia ako Francúzsko, Spojené kráľovstvo a Belgicko dohromady. Keďže už zmizli desiatky miliárd stromov, región sa rýchlo otepľuje.

„Amazon je v nebezpečenstve. Preto potrebujeme technológiu, vedu a znalosti miestnych ľudí, aby sme dažďový prales zachránili. Dažďový prales sa dá zachrániť, ale musíme spojiť všetky tieto prvky, aby sme dosiahli zmenu,“ povedal riaditeľ výskumu správy lesov v peruánskom výskumnom inštitúte pre ochranu Amazónie Dennis del Castillo Torres. „Existuje mnoho technológií, ktoré môžeme použiť na ochranu lesa a tento robot môže veľmi efektívne pomôcť rýchlejšiemu zalesňovaniu v oblastiach s vysokým odlesňovaním, aby sme urýchlili proces opätovnej výsadby.“

Pilotný projekt s technológiou ABB RobotStudio Cloud umožňuje tímom na celom svete spolupracovať v reálnom čase. Tento vzdialený spôsob programovania prináša novú úroveň flexibility a efektivity. S viac ako 25-ročnými skúsenosťami s offline programovaním ponúka RobotStudio najlepšiu digitálnu technológiu vo svojej triede, ktorá umožňuje 99-percentnú presnosť medzi simuláciou a realitou. Čas na testovanie robotických riešení sa tým skracuje o 50 % a výrobné prestoje dokonca na nulu.

Pilotný projekt robotiky ABB v Amazónii prispieva k udržateľnej transformácii prostredníctvom inteligentných riešení v oblasti robotiky a automatizácie. V roku 2022 spolupracovala robotika ABB napríklad so sieťou Parley Global Cleanup, neziskovou organizáciou zbierajúcou morský plastový odpad, s cieľom vytvoriť personalizované dizajnérske “kúsky”, ako je napríklad recyklovaný nábytok. Pilotný projekt v spolupráci s Junglekeepers bude v dažďovom pralese trvať približne šesť týždňov. Po jeho ukončení ABB preskúma možnosti, ako pomôcť Junglekeepers v širšom merítku, ako aj ďalšie príležitosti pre svoje robotické riešenia a cloudové technológie, aby zohrali ústrednú úlohu pri riadení udržateľnej transformácie.

ABB je technologickým lídrom v oblasti elektrifikácie a automatizácie, čím prispieva k udržateľnejšej a efektívnejšej budúcnosti. Riešenia spoločnosti spájajú inžinierske know-how a softvér na optimalizáciu spôsobu, akým sa veci vyrábajú, presúvajú, poháňajú a prevádzkujú. Približne 105 000 zamestnancov ABB stavia na viac ako 130 rokoch skúseností firmy na trhu a je odhodlaných podporovať inovácie, ktoré urýchľujú priemyselnú transformáciu.

Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v troch mestách Slovenska. V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zamestnávame dokopy okolo 120 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp