ABB investuje do budúcnosti e-mobility cez nové výskumné centrum

ABB stavia nové globálne centrum a výskumné stredisko na podporu svojho vedúceho postavenia na trhu s infraštruktúrou pre nabíjanie elektrických vozidiel.

Do plochy 3 600 m2 pre účely R&D centra investuje ABB zhruba 10 miliónov USD. Bude sa nachádzať v Holandsku a jeho dokončenie je naplánované na jún 2019. Spoločnosť ABB si len nedávno vyslúžila 8. miesto v rebríčku “Change the World” vďaka svojej snahe naštartovať využívanie čistej energie v doprave na elektrický pohon. Podľa časopisu Fortune tento rebríček oceňuje spoločnosti, ktoré “majú pozitívny dopad na spoločnosť vďaka svojim aktivitám zakoreneným v stratégii firmy.”

“Táto investícia do nového centra podčiarkuje záväzok ABB voči technologickému pokroku v oblasti udržateľnej mobility,“ hovorí riaditeľ ABB pre oblasť elektromobility Frank Muehlon. „Nové priestory nám umožnia zrýchliť krok v testovaní produktov a ich vývoji a dodávať na trh nové inovácie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.”

center

Nové centrum vyrastie v rámci univerzitného mestečka TU Delft Campus pre cca 120 výskumných pracovníkov. ABB sa tak trochu symbolicky vráti späť k svojim počiatkom na poli produktov pre e-mobilitu: študenti, ktorí založili start-up Epyon, neskôr v roku 2011 odkúpený firmou ABB, boli študentmi práve Technickej univerzity Delft.

Budova bude vybavená najnovšími technológiami a bude sa dbať naďalej na to, aby nabíjacie stanice od ABB boli kompatibilné so všetkými typmi vozidiel. Presne pre tento účel boli zostrojené simulátory pre rôzne autá, v ktorých môžeme simulovať 95 % potrebných testov.

Keďže však simulátory nedokážu nasimulovať správanie auta a nabíjacej stanice v horúcom alebo chladnom počasí, ABB vyvíja tiež špeciálne miestnosti, kde bude možné nastaviť extrémne podmienky teploty od -40 do +40 °C a vysokú vlhkosť.

Centrum výskumu a vývoja bude dokonca navrhnuté tak, aby spĺňalo požiadavky vývoja technológie aj pre rýchlo rastúci segment elektrických autobusov. Testovacia plocha tu bude pre ne dostatočne veľká na jazdu autobusu vo vnútorných priestoroch.

Keďže sa ABB zaväzuje produkovať svoje technológie čo najšetrnejšie k životnému prostrediu, nezaostáva za týmto záväzkom ani budova R&D samotná: vykurovanie a chladenie komplexu bude prebiehať napojením na geotermálnu elektráreň TU Delft a strecha bude pokrytá solárnymi panelmi. Solárne invertory od ABB budú premieňať prichádzajúci jednosmerný prúd z panelov na striedavý prúd, ktorý môže priamo napájať inštalácie v budove.

Budova bude tiež využívať ďalšie elektrické riešenia vlastnej réžie – transformátory, rozvádzače, produkty pre inteligentné riadenie budovy a rôzne ochranné komponenty od ABB. “Toto výskumné centrum predstavuje dôležitý krok v ďalšom raste našich technológií pre rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá. Najdôležitejším faktorom za týmto krokom je však talent našich zamestnancov a v tomto prípade sme si nemohli želať inšpiratívnejšie prostredie ako práve TU Delft Campus, kde budeme obkolesení novou generáciou elektroinžinierov,” uzatvára Frank Muehlon.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp