Pomáhame zmenšovať objem plastov v oceánoch

Obrovské nahromadenie plastového odpadu už veľa rokov trápi Tichý oceán. Najväčšia z piatich takýchto zón predstavuje odhadom trojnásobok rozlohy Francúzska.

Z plastového odpadu vo svetových oceánoch postupne vznikol veľký environmentálny problém. Preto sa spoločnosť ABB rozhodla prispieť k jeho riešeniu svojimi technológiami, ktoré majú na lodi Fantastiko, prevádzkovanej holandskou nadáciou By the Ocean we Unite (BTOWU), merať a reportovať rastúcu koncentráciu plastov v oceáne.

Technológia ABB Ability™ Marine Advisory System – OCTOPUS má na starosti plánovanie optimálnej cesty, ktorá naplno zohľadní efektívne využitie paliva a jeho dopad na prevádzku lode. Zároveň tzv. ABB Ability™ Fleet Portal pomôže nadácii zozbierať a zanalyzovať údaje zo snímačov umiestnených na lodi priamo v reálnom čase.

Tieto dáta pritom nezahŕňajú len rozsah a charakter plastového odpadu, s ktorým sa loď dostáva do kontaktu ale tiež informácie o trase a počasí počas nej. Vďaka Fleet Portal sa k výskumu a kľúčovým údajom z rôznych nálezov lode Fantastiko dostane aj široká verejnosť cez webstránku nadácie.

Nadácia odhaduje, že v oceánoch končí každý rok okolo 8 miliónov ton plastov. Akonáhle sa do oceánu dostanú, začínajú v tom momente ničiť životné prostredie a dostávajú sa do potravinového reťazca. Zostatky plastov sa našli vo viac ako 200 druhoch morských živočíchov. “Je naozaj smutné vidieť, koľko plastov je v oceánoch,” hovorí koordinátor vedeckého výskumu v BTOWU Dr. Nanne van Hoytema.

Hromadenie plastového odpadu v oceánoch sa rýchlo stáva jedným z najpálčivejších problémov, ktorý je potrebné riešiť. Európsky parlament nedávno hlasoval za úplný zákaz tzv. jednorazových plastov, akými sú plastové príbory, taniere či slamky. Len toto však nestačí.

“Kľúčovým aspektom našich výskumných expedícií je odprezentovanie našich nálezov čo najväčšiemu počtu ľudí,” hovorí Dr. van Hoytema. “ABB Ability™ nám umožňuje zdieľať náš výskum napríklad na sociálnych sieťach. Tým, že ľuďom dáme možnosť vidieť nás pri výskume priamo zo svojich domovov, môžeme ich rýchlo a efektívne zapojiť do tohto problému.”

Prvý syntetický plast bol vynájdený v roku 1907. Do roku 1950 dosiahla výroba plastov vo svete objem 1,5 milióna ton ročne. Dnes globálna produkcia presahuje 300 miliónov ton ročne a rast populácie neustále zvyšuje dopyt.

Nórska environmentálna organizácia GRID-Arendal dokonca vyhlásila, že “pokiaľ bude tento trend pokračovať, pribudne na Zemi do roku 2050 ďalších 33 miliárd ton plastového odpadu.”

Dáta získané loďou Fantastiko sú dôležitými informáciami ďalej skúmanými univerzitami a výskumnými centrami napríklad v Holandsku a USA. Výskumníci z BTOWU tak aj vďaka technológiám od ABB vytvárajú komplexnú mapu presných miest, kde sa plasty v oceánoch akumulujú. V blízkej budúcnosti sa preto uvažuje o ďalšom rozšírení týchto expedícií.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp