Robotika ABB sa spojila s inovatívnym technologickým startupom pre udržateľné a cenovo dostupné bývanie

Robotika ABB sa spojila s inovatívnym technologickým startupom pre udržateľné a cenovo dostupné bývanie

  • Transformatívna technológia využíva robotické mikrotovárne na výstavbu cenovo dostupných a udržateľných domov
  • 95 % stavebných firiem tvrdí, že udržateľnosť je dôležitá, a viac ako tretina si uvedomuje, že roboty môžu pomôcť znížiť množstvo odpadu a zvýšiť produktivitu
  • Automatizovaná, modulárna konštrukcia tiež rieši rozsiahly nedostatok zručností a kvality v priemysle

Robotika ABB (ABB Robotics) oznámila, že spolupracuje s britským technologickým startupom AUAR, aby pokročila vo využívaní robotických mikrotovární na výstavbu cenovo dostupných a udržateľných nízkoenergetických drevených domov.

Transformačný prístup spoločnosti AUAR k integrácii robotickej automatizácie do stavebného procesu vyrieši nedostatok zručností, zvýši udržateľnosť a zlepší zdravie a bezpečnosť nasadením robotov v globálnej sieti miestnych mikrotovární. Tieto mikrotovárne budú stavať energeticky efektívne a cenovo dostupné budovy z dreveného plechu. Spoločnosť AUAR dnes oznámila, že dokončila počiatočné kolo vo výške 2,6 milióna libier vedené deep-tech a AI fondom Miles Ahead, spolu s ABB Robotics & Automation Ventures a niekoľkými ďalšími investormi.

"Rastúce schopnosti robotov umožnené videním a umelou inteligenciou spolu s ich prirodzenou rýchlosťou, flexibilitou a konzistenciou z nich robia ideálne riešenie na uspokojenie rastúcej potreby cenovo dostupného, vysokokvalitného a udržateľného bývania," povedal Craig McDonnell, výkonný riaditeľ Business Line Industries, ABB Robotics. "Keďže 95 percent* stavebných firiem v našom nedávnom prieskume trhu označilo udržateľnosť za "dôležitú" alebo "veľmi dôležitú" pre svoje podnikanie a 38 percent* považuje roboty za spôsob, ako znížiť množstvo odpadu, naša spolupráca so spoločnosťou AUAR otvára staviteľom domov nové možnosti, ako dodávať cenovo dostupné udržateľné domy vo veľkom."

Spoločnosť ABB sa už intenzívne podieľa na pomoci stavebným spoločnostiam pri automatizácii ich procesov. Roboty ABB sa vo veľkej miere používajú v celom rade stavebných projektov modulárnej montáže a 3D tlače na celom svete, ako aj v akademických projektoch, ktoré skúmajú nové spôsoby integrácie robotickej automatizácie do stavebníctva.

Spolupráca so spoločnosťou AUAR nadväzuje na oznámenie ABB o spolupráci s nemeckou poradenskou spoločnosťou Porsche Consulting v oblasti manažmentu s cieľom vyvinúť nové inovatívne postupy pri výrobe modulárnych obydlí.

​​​​​Spoločnosť AUAR je dieťaťom dvoch architektov, Mollie Claypool (CEO) a Gillesa Retsina (CTO/šéfarchitekt), ktorí sa viac ako 10 rokov venujú robotike, automatizácii, stavebníctvu a architektúre. Počas tohto obdobia sa pri realizácii svojej vízie vo veľkej miere spoliehali na podporu spoločnosti ABB Robotics.

Vďaka tomuto vzťahu už spoločnosť ABB Robotics získala cenu za "Najlepšie využitie robotiky alebo automatizácie v stavebníctve" v súťaži Robotics & Automation Awards 2023.

Prístup automatizovanej mikrotovárne spoločnosti AUAR poskytuje riešenie mnohých problémov, ktorým čelia stavebné spoločnosti, vrátane problémov s dodávateľským reťazcom, realizáciou projektov, kvalitou a nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov.

Bežné budovy sa skladajú z tisícov rôznych komponentov dodávaných z celého sveta, čo takmer znemožňuje automatizáciu výstavby. Naopak, cieľom spoločnosti AUAR je pracovať s jedným typom materiálu a jedným typom stroja, aby sa výrazne zjednodušil dodávateľský reťazec.

Pri výrobe sa používajú štandardné drevené dosky. Robot ich rozreže na komponenty a zostaví z nich jednotky, ktoré sa prepravia na stavenisko, čo umožňuje postaviť kompletné domy na mieru v priebehu niekoľkých týždňov.

Hoci je mnoho montážnych prác automatizovaných, prístup spoločnosti AUAR podporuje lokálne pracovné miesta tým, že podporuje používanie mikrotovární v blízkosti staveniska, kde môžu miestni dodávatelia a zhotovitelia koordinovať dodávky.

Prístup mikrotovárne je dostatočne flexibilný na to, aby vyhovel požiadavkám každého trhu. Každé zariadenie sa dá rozšíriť podľa lokálnych potrieb, pričom je možné zvýšiť výrobu pridaním modulárnych robotických buniek.

"Vzhľadom na zameranie sa na dvojitú potrebu výstavby cenovo dostupnejších domov a minimalizáciu environmentálnej stopy budov počas ich životnosti predstavuje automatizovaná modulárna výstavba skvelú príležitosť na prehodnotenie spôsobu výstavby budov," dodal McDonnell. "Naša spolupráca so spoločnosťami AUAR a Porsche Consulting predstavuje vzrušujúci krok v našom úsilí o urýchlenie využívania robotickej automatizácie v stavebníctve s cieľom pomôcť riešiť jeho výzvy a realizovať udržateľné budovy budúcnosti."

*ABB Robotics - prieskum globálneho trhu, 2023

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp