Rozhovor s Ivanou Lastomírskou, finančnou riaditeľkou ABB Slovensko a business controller robotiky pre región východnej Európy

Rozhovor s Ivanou Lastomírskou, finančnou riaditeľkou ABB Slovensko a business controller robotiky pre región východnej Európy

"Žijeme veľmi rýchly život, dôležité je vedieť si nastaviť priority a nimi sa aj riadiť."

Ako finančná riaditeľka v spoločnosti ABB, zaoberajúcej sa inováciami v robotike, automatizácii a elektrifikácii, aké vidíte najväčšie výzvy a príležitosti pre ženy v tomto odvetví?

Hlavná výzva pre ženu je (skôr by som už použila slovíčko “bola”) dostať šancu, ostatné, ak je človek dostatočne chytrý a pracovitý, už nie je problém. Dnešná doba praje každému, kto pracovať skutočne chce.

Čo vás na vašej práci napĺňa a teší najviac?

Možno to znie ako klišé, ale je to hlavne dobrá referencia u zákazníka a pozitívna spätná väzba. Osobne ma vždy poteší, keď na náhodnom mieste vo svojom voľnom čase narazím na nejaký ABB produkt, prípadne celé riešenie. A na samotnej “backoffice” práci asi to, že som sa za tie roky ešte nikdy nedostala do stereotypu. Človek sa musí neustále učiť, napredovať. Čo je fajn.

Ako udržiavate rovnováhu medzi osobným a pracovným životom? Existujú konkrétne aktivity, pri ktorých si dokážete oddýchnuť a načerpať novú energiu?

Myslím, že na toto nie som práve vhodný príklad. V každom prípade – čas strávený s rodinou, debaty s mojou úžasnou dcérou... Žijeme veľmi rýchly život, dôležité je vedieť si nastaviť priority a nimi sa aj riadiť.

Ako vnímate prínos žien v dobe technologických inovácií a ako si myslíte, že môžu práve ženy prispieť k rozvoju IT odvetvia?

Ženy mnohé veci vidia inak, majú ten šiesty, siedmy, niektoré aj ôsmy zmysel 😊, prispievajú svojou opatrnosťou, predvídavosťou, citom, skrátka iným uhlom pohľadu. Bez nich by to bolo príliš technické a fádne.

IT je ešte stále u mnohých vnímané ako mužská doména. Ako ABB podporuje diverzitu v tomto odvetví?

Venujeme sa propagácii už na školách, máme rôzne programy práve pre študentky, aby sme podporili ženy v tomto odvetví. Jedným z príkladov je naša participácia na “Aj Ty v IT”. Zamestnávame študentky ako brigádničky. Použijem známe príslovie: kde je vôľa, tam je cesta. A môžem potvrdiť, že v ABB vôľa je.

Máte skúsenosť s konkrétnymi iniciatívami v ABB, ktoré vytvárajú inkluzívne pracovné prostredie pre všetkých?

Tu môžem opäť len zopakovať, že ABB z najvyšších miest na to dbá, robí propagáciu a potrebné kroky k vybudovaniu inkluzívneho prostredia. Ale myslím si, že všeobecne v spoločnosti tieto predsudky už idú do úzadia.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp