ABB uvádza nový koncept vysokonapäťového otáčkovo regulovaného motora na svete, významný krok smerom k produktivite v nízkouhlíkovom svete

ABB uvádza nový koncept vysokonapäťového otáčkovo regulovaného motora na svete, významný krok smerom k produktivite v nízkouhlíkovom svete

  • Nový koncept zavádza kompletnú reguláciu otáčok pre VN motor v jedinom energeticky úspornom balíku
  • Vysoký potenciál zlepšenia, keďže 10% svetovej elektrickej energie sa premieňa na pohyb pomocou veľkých motorov
  • Riešenie ponúkne úsporu energie až 40 percent pre čerpadlá, kompresory, ventilátory a ďalšie aplikácie vo viacerých priemyselných odvetviach

ABB MV Titanium concept je prvý priemyselný VN motor s reguláciou otáčok na svete v rozsahu od 1 do 5 megawattov (MW), ktorý prináša funkcie konektivity a ovládania v ľahko špecifikovateľnom a inštalovateľnom balíku. Koncept "všetko v jednom" prináša výhody energetickej účinnosti do procesov poháňaných vysokonapäťovým motorom, ktoré dnes konzumujú 10 % svetovej elektrickej energie.

Koncepcia motora s reguláciou otáčok MV Titanium od spoločnosti ABB
Koncepcia motora s reguláciou otáčok MV Titanium od spoločnosti ABB
center

"Pojem energetickej účinnosti motorov s reguláciou otáčok zohráva významnú úlohu v malých motoroch pre nízkonapäťové aplikácie. Veľké motory však doteraz zaostávali kvôli počiatočným nákladom a zložitosti, pričom v súčasnosti je otáčkovo regulovaných len 10 až 15 percent," hovorí Heikki Vepsäläinen, prezident ABB Large Motors and Generators. "To sa však zmení s našou novou koncepciou MV Titanium, vďaka ktorej je nákladovo efektívne a jednoduché inštalovať vhodne prispôsobený motor s vylepšeným riadením, monitorovaním a konektivitou v jednom balíku. Je to správne riešenie modernizácie pre existujúce otáčkovo neregulované motory. A potenciálne úspory nákladov na energiu a emisií CO2 sú obrovské – ak by sme dodatočne vybavili celú inštalovanú základňu, bolo by to ako odpojiť viac ako 1000 uhoľných elektrární."

V rámci tohto úsilia ABB vyvinula koncept MV Titanium, ktorý rieši hlavné prekážky súvisiace s inštaláciou pohonu s veľkým motorom. Patria sem nielen počiatočné náklady na samostatný pohon, ale aj s ním spojené náklady na rozvodňu, transformátory, rozvádzače a kabeláž, ktoré znásobujú kapitálové náklady a zvyšujú zložitosť inštalácie, najmä na miestach, kde je nedostatok priestoru. Okrem týchto úspor prinesie aj úspory OPEX vďaka zvýšenej energetickej účinnosti.

Koncept novej generácie bol postavený na 140-ročných skúsenostiach ABB v oblasti dizajnu motorov a 50 rokov skúseností s technológiou pohonov, aby vytvoril riešenie, ktoré integruje energetickú účinnosť, ovládateľnosť a konektivitu do jedného balíka. Okrem toho má zabudovanú inteligenciu s analytickými a komunikačnými schopnosťami, takže sa môže bezproblémovo integrovať do existujúcich systémov, ako aj poskytovať softvérové knižnice a rozhrania na monitorovanie a optimalizáciu procesov.

MV Titanium motory sú určené na použitie s čerpadlami, kompresormi a ventilátormi ako typické aplikácie, kde by mohli znížiť spotrebu energie až o 40 percent, ako aj zvýšiť produktivitu a minimalizovať prestoje. Budú sa používať v širokej škále odvetví vrátane energetiky a obnoviteľných zdrojov energie, spracovateľského priemyslu, baníctva, cementárstva a vodného hospodárstva.

Heikki Vepsäläinen uzatvára: "Okrem technického pokroku predstavuje táto koncepcia motorov novej generácie významný krok smerom k produktivite v nízkouhlíkovom svete. Vďaka tomu je ABB dobre pripravené na podporu výmeny veľkých otáčkovo neregulovaných motorov na plne riadené motory, jeden po druhom."

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologickým lídrom v oblasti elektrifikácie a automatizácie, čo umožňuje udržateľnejšiu budúcnosť s efektívne využívanými zdrojmi. Riešenia spoločnosti spájajú inžinierske know-how a softvér s cieľom optimalizovať spôsob, akým sa veci vyrábajú, presúvajú, napájajú a prevádzkujú. Stavajúc na 140 rokoch skúseností, ~ 105 000 zamestnancov ABB je odhodlaných podporovať inovácie, ktoré urýchľujú priemyselnú transformáciu.

ABB Motion, globálny líder v oblasti motorov a pohonov, je jadrom urýchlenia produktívnejšej a udržateľnejšej budúcnosti. Inovujeme a posúvame hranice technológií, aby sme prispeli k energeticky efektívnym, dekarbonizačným a recyklačným riešeniam pre zákazníkov, priemyselné odvetvia a spoločnosti. S našimi digitalizovanými pohonmi, motormi a službami podporujeme našich zákazníkov a partnerov pri dosahovaní lepšieho výkonu, bezpečnosti a spoľahlivosti. Dodávame pohonárske riešenia pre širokú škálu aplikácií vo všetkých priemyselných segmentoch. Stavajúc na viac ako 140 rokoch odborných znalostí v oblasti elektrických pohonov, našich viac ako 22 000 zamestnancov v 100 krajinách sa každý deň učí a zlepšuje. go.abb/motion

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp