ABB uvádza do prevádzky prvé digitálne rozvodne v Taliansku

5. decembra 2018 - Technológie ABB na platforme ABB Ability™ zvýšia efektivitu a umožnia dodávky čistej veternej energie

Spoločnosť ABB uviedla do prevádzky dve digitálne rozvodne v mestách Tolve a Vaglio v južnom Taliansku, ktoré zabezpečia integráciu a prenos elektrickej energie z miestnych veterných fariem do domácností a firiem v regióne. Aj vďaka tomu sa Taliansko dostane bližšie k svojmu cieľu dosiahnuť do roku 2030 podiel obnoviteľných zdrojov energie na úrovni 28 %.

ABB do rozvodní dodala riadiace a automatizačné systémy založené na digitálnej platforme ABB AbilityTM, inteligentné ochrany, transformátory so senzormi, digitálne rozvádzače a moderné komunikačné systémy. ABB tiež podpísala servisnú zmluvu na 20 rokov, ktorá novej digitálnej rozvodni v meste Vaglio zabezpečí napríklad 24/7 online monitoring na diaľku cez riadiace centrá v mestách Janov, Sesto San Giovanni a Santa Palomba.

Rozvodne sú kľúčovými prvkami v infraštruktúre elektrických sietí, ktoré umožňujú efektívny a spoľahlivý prenos a distribúciu elektriny. Riadia a chránia prietok elektriny, spájajú elektrárne s elektrickou sieťou a navzájom prepájajú prenosové a distribučné siete ako aj koncových spotrebiteľov.

Kľúčové digitálne komponenty zlepšujú ovládateľnosť ako aj  spoľahlivosť prevádzky rozvodne a zároveň optimalizujú jej prevádzkové náklady. Zabezpečujú tiež vzájomnú komunikáciu cez ethernetové káble namiesto medených drôtov, čo znižuje požiadavky na priestor. Digitalizácia ponúka možnosť vzdialeného monitoringu, čo pomáha k zozbieraniu relevantných údajov pre operátorov v riadiacich centrách v reálnom čase, optimalizácii prevádzky a predchádzaniu prípadných porúch.

Veterná energia pokrýva v tomto regióne vyše polovicu dodávanej elektrickej energie do siete. Región Basilicata je známy predovšetkým mestom Matera, ktoré sa považuje za jedno z najstaršie obývaných miest na svete. Mesto bolo tiež zvolené za európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019.

“Tieto priekopnícke digitálne rozvodne pomôžu s dodávkami čistej veternej energie miliónom obyvateľom tohto historického regiónu,” hovorí riaditeľ divízie Elektrických sietí ABB Claudio Facchin. “Projekty ako tieto sú ďalším príkladom toho, akú veľkú rolu hrá digitalizácia vo formovaní energetických systémov a zároveň potvrdzujú pozíciu ABB ako dobrého partnera pre budovanie silnejších, inteligentnejších a zelenších sietí.“

Digitálna rozvodňa v meste Vaglio bola uvedená do prevádzky pre spoločnosť Lucania Wind Energy Srl, rozvodňa Oppido Lucano zas spadá pod Tolve Wind Holding Srl.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp