- Po 100 rokoch od vzniku sa inovácie v oblasti elektrickej bezpečnosti stávajú kľúčovými pre bezpečnú cestu k nulovým emisiám, keďže obnoviteľné zdroje energie vyžadujú riadenie siete.
- ABB prvýkrát predstavilo jedinečný miniatúrny istič (MCB), ktorý stále nastavuje štandardy výkonu, kompaktnosti, konektivity a transparentnosti.
- Flexibilné dizajny, ktoré šetria čas, umožňujú jednoduchšiu inštaláciu, čo pomáha riešiť aktuálny nedostatok zručností v odvetví.
Prvý miniatúrny istič Miniature Circuit Breaker (MCB) spoločnosti ABB dosahuje významné 100-ročné výročie ochrany elektrických obvodov a vyvíja sa tak, aby spĺňal potreby udržateľnosti v budúcnosti. Keďže takmer štvrtina všetkých požiarov vzniká v obytných budovách1, MCB nielenže spôsobil revolúciu v našom spôsobe života tým, že umožnil bezpečné bývanie, ale priniesol elektrickú bezpečnosť do celej spoločnosti, od železničnej infraštruktúry až po továrne, komerčné budovy a dátové centrá.
MCB (miniatúrne ističe) detekujú elektrické poruchy, ako sú skraty a preťaženia, a odpoja obvod do 10 milisekúnd, čo je 10-krát rýchlejšie ako žmurknutie oka. Potom ich možno rýchlo a jednoducho znovu zapnúť bez potreby výmeny. S prechodom na budúcnosť s nulovými emisiami je nevyhnutné zvýšiť elektrifikáciu a integrovať rozmanitejšie obnoviteľné zdroje energie. To znamená, že ochranné zariadenia musia zvládať ešte väčšie elektrické zaťaženia spolu s variáciami v dodávke a dopyte po elektrickej energii. ABB poskytuje elektrickú bezpečnosť pre všetko od solárnych panelov a tepelných čerpadiel až po elektromobily a ponúka ďalšiu ochranu proti poruchám, ako sú reziduálne prúdy, prepätia, zemné spojenia alebo oblúkové poruchy.
Aldo Sciacca, vedúci distribúcie energie v divízii inteligentných budov spoločnosti ABB Electrification, hovorí: „Naše portfólio orientované na budúcnosť sa zameriava na dosahovanie energetickej efektívnosti a transparentných, udržateľných praktík. Zameriavame sa tiež na jednoduchú inštaláciu, čo je neoceniteľné pri nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Prostredníctvom našich kompaktných, modulárnych a flexibilných dizajnov umožňujeme rýchle a bezpečné rekonštrukcie budov a integráciu obnoviteľných zdrojov energie. To zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení bezpečného rozvoja udržateľných, moderných komunít, miest a mestských krajín našej budúcnosti.“
Dnešné ochranné zariadenia robia nové aj staré budovy na celom svete bezpečnejšími, inteligentnejšími a udržateľnejšími. Kompaktné dizajny umožňujú ich inštaláciu aj v historických budovách, kde je priestor obmedzený. Drevené konštrukcie v mnohých historicky významných budovách, ako sú veterné mlyny Kinderdijk v Holandsku a katedrála v Aachene v Nemecku, sú obzvlášť zraniteľné voči elektrickým nebezpečenstvám, ktoré môžu viesť k požiarom. Elektrické systémy v týchto lokalitách UNESCO boli aktualizované inštaláciou kompaktných ochranných zariadení, ako sú zariadenia na detekciu oblúkového skoku (AFDD), ktoré majú integrovaný prúdový chránič s ochranou proti nadprúdu (RCBO), ktoré chránia tieto kultúrne pamiatky na ďalšie storočia.
O histórii
V roku 1918 ABB predchodca, Brown, Boveri & Cie (BBC), kúpil spoločnosť Stotz Kontakt, ktorá sa zaoberala elektrickými potrebami a sídlila v nemeckom Mannheime. Zakladateľ spoločnosti, Hugo Stotz, pokračoval v práci pre BBC a spolu so svojím hlavným inžinierom Heinrichom Schachtnerom vynašli prvý resetovateľný miniatúrny istič (MCB), zariadenie, ktoré bolo patentované v novembri 1924.
Spojením tepelného a magnetického vypínania do jedného, opakovane použiteľného zariadenia, sa MCB stal schopným vypínať vysoké prúdy a mohol byť znovu nastavený, čím sa zabránilo potrebe opakovaného nahrádzania zariadení. Dnes má ABB osem tovární po celom svete, ktoré vyrábajú MCB s viac ako 100 miliónmi pólov ročne.
[1] https://ctif.org/news/ctif-world-fire-statistics-report-no-27-now-available-download
ABB je lídrom v oblasti technológií elektrifikácie a automatizácie, ktorý podporuje udržateľnejšiu a efektívnejšiu budúcnosť. Riešenia spoločnosti prepájajú technické know-how a softvér na optimalizáciu výroby, pohybu, napájania a prevádzky. S viac ako 140 rokmi excelentnosti a vyše 105 000 zamestnancami, ABB usiluje o inovácie, ktoré urýchľujú priemyselnú transformáciu. www.abb.com
ABB Electrification je globálnym technologickým lídrom v efektívnom a spoľahlivom využívaní elektriny, od jej zdroja až po zásuvku. S viac ako 50 000 zamestnancami v 100 krajinách spolupracuje so zákazníkmi a partnermi na riešení najväčších výziev v oblasti distribúcie elektriny a energetického manažmentu. Pomáhame firmám, priemyslu a spotrebiteľom efektívne a spoľahlivo spravovať ich prevádzky a domácnosti. Ako sa zrýchľuje prechod na čistú energiu, elektrifikujeme svet bezpečným, inteligentným a udržateľným spôsobom. go.abb/electrification