Rozhovor s Rudolfom Petrušom, špecialistom predaja oddelenia Elektrifikácie v ABB Slovensko

Rozhovor s Rudolfom Petrušom, špecialistom predaja oddelenia Elektrifikácie v ABB Slovensko

Viem toho už veľa, mnohí zákazníci ma volajú „chodiaci katalóg ABB“. Človek ale musí ku každej výzve pristupovať s pokorou a snažiť sa ju vyriešiť tak, aby boli spokojné obe strany.

Aká bola vaša cesta do ABB?

Ja, na rozdiel od iných zamestnancov, som žiaden pohovor nemal, takže žiadne zaujímavé detaily neexistujú. Patril som v SEZ Krompachy do tímu, ktorý zabezpečoval vznik spoločného podniku medzi ABB STOTZ KONTAKT Heidelberg a SEZ Krompachy. Po vzniku spoločnosti ABB STOTZ Krompachy nás sem preradili zo SEZ-u Krompachy spolu s kolegom S. Marčišovským. Keďže to bola firma na výrobu ističov, jediným zaujímavým detailom bolo, že v nej pracovalo cca 80 žien a len asi desiati chlapi.

Ako sa podľa vás odvtedy zmenila firemná kultúra?

Veľmi. Na začiatku práce v ABB nebol až taký zhon ako teraz a z toho vyplývalo, že pracovné podmienky na pracovisku boli priateľskejšie ako v súčasnosti.

S akými najväčšími výzvami ste sa tu stretli?

S postupne sa rozširujúcim sortimentom predaja výrobkov a neskôr aj služieb som musel neustále sledovať vývoj prístrojov a možnosti ich využitia v praxi.

Vedeli ste sa vždy s výzvami popasovať a prispôsobiť sa?

Bolo to obojstranné. Niektorým veciam sme sa museli prispôsobiť my a niektoré sme, naopak, museli prispôsobiť požiadavkám trhu.

Ktorý projekt alebo úspech vo vašej kariére považujete za najdôležitejší?

Najviac času a energie ma stál projekt Bratislava River Park, kde som strávil cca 2 roky pri jeho výstavbe a dodnes riešim doplnky a zmeny, ktoré vyplývajú z jeho „vlastného života“. 

Aké cenné lekcie ste sa naučili a čo by ste odporučili mladším kolegom?

Najdôležitejšie je samoštúdium, platí to aj pre mladších kolegov. Ak človek nechce ostať na jednom mieste, nevyhne sa tomu. V oblasti NN prístrojov ide vývoj neustále dopredu, a preto je potrebné ho sledovať. Dnes, v post-covidovej dobe, je to už jednoduchšie vďaka online školeniam, ktoré vtedy neboli.

Ktorý druh skúseností môže prísť až s časom?

Časom prichádzajú hlavne praktické skúsenosti, pretože len poznaním ich vnútra si človek uvedomí, čo a ako funguje. Pri zložitejších prístrojoch, ako sú ističe, zákazník očakáva, že mu pomôžete aj s ich nadstavbovými funkciami.

Na akom mieste sú podľa vás vzťahy medzi kolegami v tíme?

Vzťahy sú veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie. Podľa novej úpravy kancelárie v Košiciach je celý náš tím v jednej miestnosti, takže medzi nami vždy prebieha priama komunikácia, stačí zdvihnúť hlavu ponad oddeľovaciu stenu medzi pracovnými stolmi.

Máte svoje tipy, ako sa udržať v (pracovnej aj celkovej) rovnováhe?

Po celý týždeň pracujem hlavou, preto ju v sobotu vypínam a zapájam do činnosti ruky. Fyzicky unavený zo soboty si v nedeľu tri hodiny oddýchnem vo wellness, a tým sa pripravím na ďalší týždeň. Dôležitú úlohu hrá aj rodina, ktorá mi dodáva psychickú pohodu a energiu.

Čo vás aj po toľkých rokoch baví na vašej práci najviac?

Neustále sa meniace situácie v jednotlivých výrobkových skupinách a ich využitie. To vám nedovolí stagnovať.

Myslíte si, že už máte nadhľad?

Viem toho už veľa, mnohí zákazníci ma volajú „chodiaci katalóg ABB“. Človek ale musí ku každej výzve pristupovať s pokorou a snažiť sa ju vyriešiť tak, aby boli spokojné obe strany.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn X WhatsApp