- ABB vyvinie termálne infračervené (TIR) zobrazovacie prístroje pre dva satelity Harmony Európskej vesmírnej agentúry, ktoré pomôžu tejto výskumnej misii zhromažďovať nové údaje o dynamických systémoch Zeme
- Technológie ABB prispejú k rozvoju klimatológie a lepšiemu pochopeniu a predpovedaniu extrémnych poveternostných udalostí
- Kombináciou termálneho a radarového zobrazovania získame hlbší pohľad na energetické toky a procesy výmeny na rozhraní oceánu a atmosféry
Spoločnosť ABB bola vybraná nemeckou vesmírnou a technologickou spoločnosťou OHB System AG na vývoj a konštrukciu termálnych infračervených snímačov pre satelity Harmony Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktoré sú naplánované na štart v roku 2029. ABB vybaví oba satelity multispektrálnymi termálnymi infračervenými systémami, schopnými merať širokú škálu environmentálnych parametrov vrátane teploty morskej hladiny, polohy oblakov a ich pohybu. Finančné podmienky neboli zverejnené.
ABB Multiview TIR umožní ESA sledovať polohu a pohyb oblakov z vesmíru pri zabezpečení rádiometrickej presnosti – teda presnosti merania teploty získanej infračervenými snímačmi v porovnaní s reálnou teplotou povrchu (či už ide o oblak alebo more). Údaje zhromaždené touto misiou prispejú k rozvoju klimatických vied, k pochopeniu a predpovedaniu extrémnych poveternostných javov, ako sú hurikány.
Okrem toho bude Harmony poskytovať údaje na odhad malých zmien tvaru pevninského povrchu, napríklad pri zemetraseniach a vulkanickej aktivite, čím prispeje k posúdeniu geologických rizík v aktívnych oblastiach.
„Harmony má potenciál výrazne prehĺbiť chápanie fungovania našej planéty tým, že poskytne cenné údaje, ktoré budú prospešné pre geológiu a výskum klímy,“ uviedla Florence Hélière, projektová manažérka Harmony z Európskej vesmírnej agentúry (ESA). „Odbornosť a nasadenie našich priemyselných partnerov sú pre misiu Harmony neoceniteľné, pomáhajú nám dodržiavať časový harmonogram a napredovať v oblasti vedeckého poznania.“
„ABB sme vybrali pre túto prestížnu misiu pre ich overené skúsenosti v infračervenej senzorovej technológii,“ uviedla Agustina Alvarez Toledo, projektová manažérka Harmony v spoločnosti OHB System AG. „Na niekoľkých vesmírnych programoch sme spolupracovali už predtým, a vieme, že sú veľmi schopní. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, ktorá podporí vedeckú komunitu v prospech tejto a ďalších generácií.“
„Poslaním ABB je umožniť udržateľnejšiu a efektívnejšiu budúcnosť, preto sme hrdí na to, že môžeme byť súčasťou tohto vedeckého programu, ktorý prispeje k pochopeniu klimatických zmien,“ uviedol Jacques Mulbert, prezident ABB Measurement & Analytics. „Touto prácou ukazujeme našu schopnosť presne merať polohu oblakov a teplotu hladiny morí z vesmíru, čím prispievame k hlbšiemu vedeckému poznaniu našej planéty, aby sme zachovali jej budúcnosť.“
Oba satelity budú obiehať okolo Zeme v tandeme so satelitom Copernicus Sentinel-1, ktorého konfigurácia sa bude meniť v priebehu pôsobenia Harmony na obežnej dráhe. V rôznych konfiguráciách budú radarové prístroje so syntetickou apertúrou (SAR) satelitov Harmony prijímať radarové signály Sentinel-1, ktoré sa odrazia od zemského povrchu. Tepelné infračervené snímače Harmony zároveň poskytnú doplnkové pozorovania morskej hladiny, ako aj polohy a pohybu oblakov nad ňou.
Kombinácia tepelných a radarových snímok dodá širokú škálu údajov, ktoré poskytnú lepší prehľad o výmene tepla v hornej časti oceánu, hnacích silách extrémneho počasia a dlhodobom vplyve zmeny klímy. Misia tiež poskytne nové informácie pre lepšie pochopenie toho, ako roztopený ľad z ľadovcov ovplyvňuje zvyšovanie hladiny morí.
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Autor: vchal | Getty Images/iStockphoto: Umelecké znázornenie pozorovaní misie Harmony Termálne vákuové testovanie (TVAC) pre hardvér v simulovanom vesmírnom prostredí závodu ABB v kanadskom Quebecu Laboratórium ABB pre vesmírne technológie v Quebecu, kde sa vyrábajú infračervené termálne zobrazovacie prístroje (TIR) Zdroj OHB | Umelecké znázornenie satelitov Harmony: Ich cieľom je pozorovať malé pohyby a deformačné polia na povrchu oceánu, ľadovcov a ľadových príkrovov, morského ľadu a pevnej Zeme. ©OHB
ABB je globálnym technologickým lídrom v oblasti elektrifikácie a automatizácie, ktorý umožňuje udržateľnejšiu a efektívnejšiu budúcnosť využívania zdrojov. Prepájaním svojich odborných znalostí v oblasti inžinierstva a digitalizácie pomáha ABB priemyselným odvetviam fungovať s vysokým výkonom, čím zvyšuje ich efektivitu, produktivitu a udržateľnosť, aby mohli byť lepšie ako konkurencia. V ABB to nazývame „Engineered to Outrun“. Spoločnosť má viac ako 140-ročnú históriu a viac než 105 000 zamestnancov po celom svete. Akcie ABB sú kótované na švajčiarskej burze SIX Swiss Exchange (ABBN) a na burze Nasdaq Stockholm (ABB). www.abb.com