- Automobilový priemysel naďalej smeruje ku kombinovanej výrobe vozidiel so spaľovacími motormi, hybridných a elektrických vozidiel. Je preto potrebné urýchlene zavádzať nové, pokročilé výrobné technológie.
- Vedúci spoločností automobilového priemyslu považujú AI, robotiku, automatizáciu a flexibilnú výrobu za kľúčové faktory pri prekonávaní náročných prekážok.
Tretí prieskum Automotive Manufacturing Outlook Survey, ktorý spoločnosť ABB Robotika realizovala v spolupráci s popredným odborným časopisom Automotive Manufacturing Solutions, zdôraznil zásadnú dôležitosť prechodu k „inteligentným továrňam", ktorý budú musieť zrealizovať všetci globálni výrobcovia a hlavní dodávatelia.

„Výrobcovia automobilov si sú dobre vedomí toho, že pokročilá robotika, AI a technológie digitálnych dvojčiat sú faktory, ktoré prinášajú pozitívne zmeny," uviedol Joerg Reger, výkonný riaditeľ Automotive Business Line divízie ABB Robotika. „Tieto technológie predstavujú stavebné kamene inteligentných tovární, ktoré pomôžu výrobcom automobilov uvádzať nové modely na trh rýchlejšie a s vyššou nákladovou efektívnosťou, pri súčasnom výraznom znížení spotreby energie a nákladov a splnení cieľov v oblasti udržateľnosti."
Najnovší prieskum vyzdvihol výhody väčšieho využívania pokročilých výrobných technológií, od autonómnych mobilných robotov s AI dodávajúcich diely na linku, až po technológie digitálnych dvojčiat.
Zdôraznil tiež dôležitosť robotiky a pokročilej automatizácie, pričom 64 percent respondentov súhlasilo s tým, že vo výrobe automobilov bude využitie autonómnych mobilných robotov (AMR) naďalej vzrastať. 57 percent respondentov potom súhlasilo s tým, že na vykonávanie opakujúcich sa montážnych úloh bude využívané popri ľudských pracovných silách stále viac kolaboratívnych robotov.
Respondenti tiež uviedli, že zaznamenali významný pokrok v odvetví založený na generatívnej AI a softvéri, pričom 82 percent súhlasilo s tým, že využitie tejto technológie má potenciál znížiť náklady na výrobu vozidiel, zlepšiť kvalitu a zjednodušiť zavádzanie nových modelov. Očakávajú tiež výrazný nárast využívania ďalšej kľúčovej technológie – digitálnych dvojčiat a simulácie – pričom 73 percent respondentov predpovedá, že ich využívanie výrazne porastie.
Prieskum tiež zdôraznil, že respondenti považujú zavádzanie flexibilnej výroby za kľúčový spôsob, ako sa vysporiadať s komplexnými problémami, ktorým čelia mnohí významní výrobcovia. Medzi tieto problémy patrí nepredvídateľná úroveň dopytu po určitých typoch vozidiel vrátane elektromobilov, hybridných vozidiel a vozidiel so spaľovacími motormi, pričom výrobcovia musia vykonávať montáž rôznych pohonných jednotiek v jednom výrobnom závode pri zabezpečení rýchlejších životných cyklov výrobkov. Celkom 84 percent respondentov uviedlo, že v nasledujúcich piatich rokoch sa flexibilná výroba stane významným faktorom vo výrobe vozidiel.
„Flexibilná výroba je na zvládanie reálnych komplexných problémov aj finančných záväzkov, ktoré mnohí výrobcovia automobilov v súčasnosti potrebujú riešiť, absolútne nevyhnutná. Spoločnosť ABB Robotika je tým, kto tento prístup svojim zákazníkom ako prvý umožnila,“ dodal Joerg Reger.
„Schopnosť rýchlo pridať dodatočnú a odlišnú montážnu kapacitu ako modul – v situáciách, keď náhle vzrastie dopyt zákazníkov po konkrétnom modeli alebo je k dispozícii nová pohonná jednotka – bez narušenia výroby alebo nutnosti významných kapitálových výdavkov zostáva životne dôležitá."
Aj keď respondenti prieskumu podporovali zavádzanie nových technológií a budúce „inteligentné továrne“ vnímali pozitívne, súčasne si sú tiež vedomí niektorých obtiažnych úloh, ktoré sú s dosiahnutím tohto cieľa spojené. Za najväčšie obmedzenie považujú vysoké počiatočné náklady (54 percent), potom technické problémy a výzvy (35 percent), kybernetickú bezpečnosť, ochranu dát a adaptáciu pracovnej sily (32 percent), ďalej potom nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily (28 percent).
„Automobilové odvetvie sa díva na uvedené zmeny pozitívne a má prehľad o tom, ktoré technológie ponúkajú najlepšie riešenie – pričom vo výbere sú významne zastúpené autonómne mobilné roboty, koboty a AI,“ dodal k téme Daniel Harrison, hlavný analytik časopisu Automotive Manufacturing Solutions.
„Síce sa stále viac približujeme k inteligentným továrňam na výrobu automobilov, nemôžeme ale pri tom ignorovať ľudský faktor. To dokladá aj fakt, že respondenti v rámci prieskumu opätovne uvádzali obavy ohľadom adaptácie pracovnej sily aj nedostatku pracovných síl s IT kvalifikáciou. Tu musia nastúpiť technologickí partneri automobilového odvetvia, ktorí musia nielen ponúknuť školenia a vzdelávanie, ale tiež hľadať spôsoby, ako nové technológie, akou je napríklad AI, zavádzať, navyše spôsobom, ktorý nenaruší existujúcu prevádzku a je dostupný“.
Spoločnosť ABB Robotika naďalej podporuje integráciu AI a robotických riešení, hlavný dôraz pri tom kladie na vývoj programovania v prirodzenom jazyku. V roku 2024 spoločnosť ABB Robotika usporiadala súťaž AI Start-Up Challenge, ktorej víťazmi sa stali spoločnosti T-Robotics a Mbodi. Riešenie spoločnosti T-Robotics umožňuje prirodzenú konverzáciu pri zachovaní presnosti oznámenia; platforma spoločnosti Mbodi zase umožňuje robotom učiť sa a prispôsobovať sa novým úlohám prostredníctvom hovoreného jazyka.
Ďalšou oblasťou, kde bol zaznamenaný významný pokrok, je schopnosť autonómneho plánovania. Systémy automatických mobilných robotov (AMR) ABB vybavené technológiou VSLAM (vizuálna simultánna lokalizácia a mapovanie) majú schopnosť vnímať, interpretovať a reagovať na svoje okolie, sú schopné rozhodovať sa v reálnom čase a vedia nielen detekovať prekážky, ale špecificky rozpoznať a rozlíšiť človeka od ostatných objektov v okolí. Vďaka tomu sa môžu autonómne pohybovať v prostredí automobilovej výroby a počas svojej činnosti plniť úlohy, ako je napr. sledovanie zásob, zdieľanie týchto informácií s ostatnými robotmi a bezpečne pracovať popri ľuďoch.
Kompletné výsledky prieskumu si môžete stiahnuť tu: abb-ams-automotive-manufacturing-outlook-survey
ABB je globálny technologický líder v oblasti elektrotechniky a automatizácie umožňujúci udržateľnejšiu budúcnosť. Spojením svojich odborných znalostí v oblasti inžinierstva a digitalizácie ABB pomáha priemyselným odvetviam dosahovať vysoký výkon. Súčasne im umožňuje zvyšovať ich efektívnosť, produktivitu a udržateľnosť, a byť tak vždy o krok napred. V ABB tomu hovoríme „Engineered to Outrun". Spoločnosť má viac ako 140-ročnú históriu a približne 110 000 zamestnancov po celom svete. Akcie ABB sú kótované na švajčiarskej burze SIX Swiss Exchange (ABBN) a Nasdaq Stockholm (ABB). www.abb.com
ABB Robotika a Automatizácia je popredný svetový poskytovateľ robotiky a procesnej automatizácie. Ako jediná spoločnosť disponujeme komplexným a integrovaným portfóliom, ktoré zahŕňa roboty, autonómne mobilné roboty a riešenia procesnej automatizácie, navrhnuté a riadené naším vlastným softvérom. Pomáhame spoločnostiam všetkých veľkostí a odborov, od automobilového priemyslu, cez elektroniku až po logistiku, stať sa silnejšími, flexibilnejšími a výkonnejšími. ABB Robotika a Automatizácia podporuje zákazníkov v prerode na prepojené a kolaboratívne továrne budúcnosti. Divízia zamestnáva približne 11 tisíc ľudí vo viac ako 100 lokalitách v 53 krajinách sveta. go.abb/robotics