ABB odpredáva divíziu Power Grids

17. decembra 2018 – Spoločnosť ABB oznámila odpredanie svojej divízie Elektrické siete (Power Grids – PG) koncernu Hitachi, ktorý ju odkúpi za 11 miliárd USD.

ABB si zatiaľ ponechá 19,9-% podiel v joint venture, aby sa zjednodušil prechod PG do nového podniku. Do troch rokov po uzatvorení transakcie by mal aj zvyšný podiel prejsť do rúk firmy Hitachi. Tá si tiež ponecháva pôvodný manažment PG pre zabezpečenie kontinuity biznisu.

Od roku 2014 prechádzala divízia EP úspešnými reštrukturalizačnými procesmi, vďaka ktorým dokázala v ostatnom sledovanom období hospodárenia (Q3 2018) dosiahnuť výsledky v stanovenom rozpätí svojich cieľov.

Spoločnosť ABB verí, že v rýchlo sa meniacom svete energetickej infraštruktúry bude firma Hitachi tým najlepším partnerom v ďalšom podnikaní divízie PG. Navyše, ABB spolupracovala s Hitachi už od roku 2014 na viacerých projektoch, ktoré teraz poskytnú dobrý základ pre napredovanie PG v budúcnosti.

Zjednodušenie biznis modelu a štruktúry

Od 1. apríla 2019 zjednoduší ABB svoju organizačnú štruktúru a posilní zodpovednosti jednotlivých divízií. Tie budú po novom fungovať v zoskupení: Electrification (Elektrifikácia), Industrial Automation (Priemyselná automatizácia), Robotics & Discrete Automation (Robotika a automatizácia) a Motion (Motory a pohony). Každý z týchto biznisov je alebo sa stane č. 1, prípadne č. 2 na globálnych trhoch.

Spoločnosť ABB naďalej stavia na svojej digitálnej platforme ABB Ability™, vďaka ktorej môže svojim zákazníkom poskytnúť digitálne riešenia šité priamo na mieru ich aplikácií. Do hry tiež vstupuje umelá inteligencia a softvérové riešenia, ktoré spoločne v rámci ABB Ability™ uspokoja rastúci dopyt zákazníkov po digitálnych riešeniach v rýchlo sa meniacom priemyselnom svete.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp