ABB po prvýkrát nabíja elektro-kyvadlovú dopravu pre Svetové ekonomické fórum 2019 v Davose

Švajčiarske mesto Davos opäť pozýva významné svetové osobnosti na Svetové ekonomické fórum (WEF), ktoré sa koná 22.-25. januára.

Tento rok môžu návštevníci WEF využiť udržateľný spôsob prepravy: ide o prvú kyvadlovú dopravu na elektrický pohon z letiska v Zurichu do horského mesta Davos, čo je takmer 2-hodinová jazda naprieč švajčiarskymi Alpami. Rovnaká kyvadlová doprava bude premávať aj v rámci samotného Davosu.

Jedným z hlavných bodov tohtoročného WEF je poukázanie na udržateľnosť globálneho rastu. Do toho zapadá aj udržateľná mobilita, ktorej sa ABB venuje ako technologický líder svojimi digitálnymi riešeniami. Tie sa využívajú nielen v cestnej ale aj v železničnej a námornej doprave.

Dokopy 50 modelov Audi e-tron, čo je prvý plne elektrický model od nemeckej automobilky, bude počas WEF napájať 15 vysokovýkonných (HP) nabíjacích staníc a 16 DC rýchlonabíjacích stojanov od ABB. Tie budú prevádzkované cez projekt IONITY, joint venture popredných automobiliek budujúcich európsku sieť servisných staníc pre elektromobily. Tieto nabíjacie stojany budú umiestnené v samotnom Davose a takisto v dvoch bodoch pozdĺž cesty z Zurichu. Osem rýchlonabíjacích staníc od ABB bolo v Davose nainštalovaných už začiatkom minulého roka pri príležitosti WEF 2018.

Táto iniciatíva sa spája s hlavnou témou tohtoročného WEF, ktorá sa zameriava na koncept globalizácie 4.0 – novej interpretácie globálnej spolupráce a obchodu s myšlienkou “zdieľania a starostlivosti” namiesto výlučného zameriavania sa na výrobu a spotrebu. Kyvadlová doprava na elektrický pohon v Davose ukazuje, aký vplyv môže mať elektromobilita na dopravu a čistotu mestských aglomerácií v budúcnosti.

Do tohto momentu nainštalovala ABB vo svete približne 8 500 rýchlonabíjacích staníc, vrátane 1 200 HP nabíjacích stojanov, s výkonom do 350 kW. Nachádzajú sa v 70 krajinách sveta a je to viac nabíjačiek, ako dodal ktorýkoľvek iný výrobca. Najvýkonnejšie nabíjacie stanice Terra HP od ABB navyše vedia v priebehu 8 minút dobiť batériu elektromobilu na dojazd o ďalších 200 kilometrov naviac oproti ostatným stojanom a ideálne sa teda hodia k využitiu na diaľničných odpočívadlách a čerpacích staniciach.

Spoločnosť ABB sa v rámci svojej iniciatívy v oblasti elektromobility angažuje ako hlavný sponzor aj v sérii medzinárodných závodov monopostov poháňaných výhradne elektricky - ABB FIA Formula E, ktorá slúžia aj ako platforma na testovanie digitálnych technológií na poli e-mobility. Nová formula využívaná v závodoch počnúc touto sezónou bude vystavená v Davose počas trvania WEF.

Okrem nabíjacích technológií pre elektrické autá sa portfólio ABB zaoberá tiež nabíjacími riešeniami pre autobusy a nákladné autá ako aj elektrifikáciou lodí, železníc a lanoviek. Aj vďaka tomu sa ABB nedávno umiestnila na 8. mieste rebríčku firiem „meniacich svet“, ktorý zostavil časopis Fortune.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp