Technológie od ABB znížili spotrebu energie hotela InterContinental Madrid o 40 %

Ikonický hotel si pred časom stanovil ambiciózny cieľ na poli životného prostredia a ten sa mu darí plniť za pomoci meničov a motorov od ABB. Hotel totiž znížil svoju spotrebu energie o 445 000 kWh ročne, ekvivalent množstva elektriny potrebnej na prevarenie 2 miliónov kanvíc vody.

Skupina IHG (InterContinental Hotels Group) vlastní zhruba 5 000 hotelov dvanástich značiek, a preto sa snaží ísť čo najviac udržateľnou cestou. Cez svoj program ‘Green Engage’ sa IHG podarilo medzi rokmi 2013 a 2017 znížiť spotrebu energie svojich hotelov a rezortov cez optimalizáciu klimatizácie a vykurovania o 25 %.

Hotel InterContinental Madrid sa však v programe Green Engage posunul na úplný vrchol. Tento 5-hviezdičkový hotel so 65-ročnou históriou privíta ročne okolo 100 000 hostí, medzi ktorými nájdete aj členov kráľovských rodín, prezidentov, mnohé známe osobnosti a špičkových biznismenov.

“V rámci programu IHG Green Engage musí každý náš hotel dosiahnuť stanovené environmentálne ciele. Avšak bez kompromisov v zabezpečovaní pohodlia našich hostí”, vysvetľuje technický riaditeľ InterContinental Madrid Esteban Rodriguez. Detailná štúdia využívania energie v hoteli odhalila, že InterContinental Madrid spotrebúva oveľa viac energie, ako je nutné. Kameňom úrazu bolo opäť vykurovanie a klimatizácia.

Na základe týchto zistení vybavila spoločnosť ABB čerpacie systémy hotela trinástimi meničmi s reguláciou otáčok ACH550 a šestnástimi elektrickými motormi s triedou účinnosti IE3. Tieto zariadenia dodali celému systému vyššiu stabilitu a energetickú účinnosť. Rýchlosť motorov sa teraz dokáže prispôsobiť presným potrebám prevádzky v danom čase.

Inteligentné riešenia ABB pre riadenie motorov usporia okolo 40 % spotrebovanej energie, čím IHG nielen splní ale aj výrazne prekročí ciele programu Green Engage. Ročnou úsporou 445 000 kilowatthodín (kWh) sa hotelu „vráti“ na ročnom zúčtovaní 37 000 USD, čím sa investícia do nových zariadení vráti už za menej ako dva roky.

Ak by sa podobná energetická úspora dala zopakovať napríklad hoci len v jednom zo štyroch spomedzi 187 000 hotelov vo svete (odhad podľa STR Global), emisie CO2 by klesli o takmer 12 miliónov ton ročne, čo sa zhruba rovná ukončeniu prevádzky troch uhoľných elektrární.

Prieskum, ktorý nedávno zverejnila organizácia International Tourism Partnership (ITP) ukazuje, že sa hotelový priemysel v súčasnosti podieľa na celkových emisiách vo svete asi 1 %. Toto číslo by však malo stúpať zároveň so vzostupom turizmu, keďže sa predpokladá, že do roku 2050 narastie počet hotelových izieb vo svete zo súčasných 17,5 milióna na vyše 25 milliónov.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp