Kaufland sprístupní pre verejnosť na parkoviskách svojich obchodných domov rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily od ABB

Bratislava, 14. februára 2019 – Spoločnosti ABB a Kaufland spoločne vybudujú na Slovensku sieť rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily.

Tie budú prístupné širokej verejnosti priamo na parkoviskách pri obchodných domoch reťazca. Prvú z nich môžu využiť vodiči už dnes v Trnave, kde sa počas nákupu môžu pohodlne nabíjať dva elektromobily súčasne.

Začiatkom tohto roku spoločnosť ABB odovzdala do prevádzky prvú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektrické autá pri predajni Kaufland na Trstínskej ceste v Trnave. Spoločnosť Kaufland investuje do e-mobility už niekoľko rokov po celej Európe, preto bolo pokračovanie v rozširovaní siete aj na Slovensku vítaným krokom. Napríklad, len pred niekoľkými dňami, reťazec Kaufland v Nemecku otvoril svoju už 100. rýchlonabíjaciu stanicu a do konca roka 2020 plánuje nainštalovať v krajine ďalších sto stojanov.

„Tak ako Kaufland v Nemecku, máme v pláne nabíjacie stanice vybudovať aj pri iných predajniach na Slovensku. Nabíjanie nebude z našej strany nijako spoplatnené,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Langová.

Ako v celej Európe aj na Slovensku sa Kaufland rozhodol využiť najmodernejšiu rýchlonabíjaciu stanicu ABB Terra 53 CJG s maximálnym výkonom 50 kw. Ide o najrozšírenejšiu stanicu v Európskej únii, ktorá disponuje štandardne tromi najpoužívanejšími štandardmi nabíjania. Stanice spĺňajú všetky medzinárodné normy pre nabíjanie jednosmerným prúdom pre vozidlá vyrobené v Japonsku (CHAdeMO), v USA a Nemecku (Combo 2) a štandardné nabíjanie striedavým prúdom (Type 2 Standard). Stanice ABB Terra 53 CJG sú preto vhodné takmer pre všetky typy elektromobilov dostupných na trhu. Naraz vedia obslúžiť dve autá, pričom čas nabíjania sa pohybuje od 15 do 60 minút podľa momentálnej kapacity batérie auta. Ich prevádzka je prispôsobená akýmkoľvek podmienkam počasia v rozpätí od -35 °C až do 55 °C.

„Spoločnosť ABB, ako priekopník elektromobility na Slovensku, nainštalovala vôbec prvú rýchlonabíjaciu stanicu už v roku 2012. Vo svete je pritom nainštalovaných už viac ako 8 500 rýchlonabíjacích staníc od ABB v 70 krajinách sveta a toto číslo neustále rastie,“ povedal špecialista na e-mobilitu spoločnosti ABB Vladimír Kukučka.

Podľa odhadov Ministerstva životného prostredia SR bude na slovenských cestách do roku 2030 viac ako 35 000 elektromobilov, z čoho vyplýva, že v blízkej budúcnosti pribudnú aj zákazníci, ktorí svojim autom na elektrický pohon budú jazdiť na nákupy. Už v minulom roku ABB nainštalovala v spolupráci so ZSE na Slovensku viacero nabíjacích staníc na frekventovaných miestach, ako sú čerpacie stanice, obchodné centrá či prevádzky rýchleho občerstvenia McDonald´s na Slovensku.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má  zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp