Lietanie v najväčšom simulátore voľného pádu na svete zabezpečuje a monitoruje ABB

Čo zažijete počas voľného pádu na 4 500 metroch?

Tento nával adrenalínu môžete vyskúšať v milánskom Aero Gravity, najväčšom simulátore voľného pádu na svete, ktorý toto všetko ponúka pri bezpečnej výške len pár metrov na zemou bez potreby padáku. Priesvitný valec, v ktorom sa ľudia (ne)koordinovane krútia a prevracujú, je vysoký 21 metrov a široký 5 metrov. Kľúčom k tomuto zážitku je technológia od ABB. Šesť obrých ventilátorov nadnáša adrenalínových nadšencov tak, aby zažili skúsenosť voľného pádu podobne ako pri zoskoku z lietadla. Frekvenčné meniče od ABB regulujú výkon elektrických motorov, ktoré ventilátory poháňajú, a to všetko zastrešuje digitálna platforma ABB Ability™, ktorá monitoruje bezpečnosť veterných turbín.

Každý rok vojde vo veterného tunela 55 000 ľudí, medzi ktorými sa nájdu rovnako profesionálni „skokani“ ako aj rodiny na oslave narodenín či firmy motivujúce svojich zamestnancov. Centrum je otvorené 14 hodín denne, čo sú dosť dlhé prevádzkové hodiny na to, aby sa na bezpečnosť dbalo dvojnásobne ostrejším okom.

Šesť 400 kilowattových (kW) ventilátorov poháňa šesť asynchrónnych trojfázových elektrických motorov ABB M3BP 400LA za pomoci frekvenčných meničov ACS 800 VSD. Obyčajným dotykom joysticku dokážu operátori regulovať rýchlosť prúdenia vzduchu od 120 km/h až do 370 km/h podľa požiadaviek užívateľov v priebehu niekoľkých sekúnd.

Pre zachovanie vysokých bezpečnostných štandardov využíva Aero Gravity nástroj monitorovania prevádzky meničov na báze cloudu - ABB Ability™ Condition Monitoring. Táto technológia neustále monitoruje stav meničov a zbiera dáta o kľúčových parametroch ako napríklad o abnormálnej teplote či rôznych výkyvoch v prevádzke.

Server tieto dáta zanalyzuje, poskytne prehľad a identifikuje oblasti, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Technici z ABB dokážu diagnostikovať potenciálne problémy pomocou pokročilých online nástrojov.

Pre Sandra Andreottiho, riaditeľa Aero Gravity, je technológia ABB synonymom bezpečnosti a spoľahlivosti. Už Andreottiho otec sa ako technik spoliehal na produkty ABB pri svojej práci v oceliarni. “Značku ABB poznám od svojich 12 rokov,” hovorí Andreotti. “Na základe všetkých tých výrobkov od ABB, ktoré môj otec využíval, viem, že ABB je zárukou bezpečnosti a spoľahlivosti, ktoré v našej prevádzke potrebujeme."

Spoločnosť Aero Gravity využíva aj servis náhradných dielov od ABB, čo jej zaručuje minimálny dopad na prevádzku v prípade nutnosti jej prerušenia. “Zatiaľ všetko funguje výborne. Žiadne veľké poruchy sme nezaznamenali,” pokračuje Andreotti. “Technológie nám každý deň zhromažďujú cenné údaje a pomáhajú nám dostatočne vopred vykonávať prípadné nápravné činnosti. Nižšie tepelné namáhanie zariadení zvyšuje ich životnosť, celkovo zlepšuje výkonnosť strojov a pomáha udržiavať komfortnú teplotu vo veternom tuneli pre jeho užívateľov.“

Od roku 2013 môžete pocit voľného pádu za pomoci motorov ABB skúsiť aj na Slovensku, konkrétne v Tatralandii pri Liptovskom Mikuláši. V 14 metrov vysokej letovej komore s priemerom 4,3 metra prúdi vzduch rýchlosťou až do 290 km/h. Vyskúšať ju môžu už aj deti od 5 rokov, resp. od výšky 110 cm, či imobilní ľudia.

***

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp