Konferencia Nobel Prize Dialogue hovorí o úlohe nových technológií v starnúcich populáciách

Čím je populácia krajiny staršia, tým viac bude potrebovať moderné robotické riešenia s možnosťami umelej inteligencie.

Toto demografické a technologické zhrnutie rezonovalo minulý víkend v Tokiu na konferencii, kde sa zúčastnili piati laureáti Nobelovej ceny a ďalší poprední svetoví vedci a politici. V dnešnej dobe priemyslu prevládajú oblasti robotiky a automatizácie strojov práve v krajinách s vysokou a rastúcou mierou populácie nad 65 rokov.

Tam patrí aj Japonsko, a preto práve Tokio zorganizovalo tzv. Nobel Prize Dialogue 2019 s podtitulom “The Age to Come”. Jeho účastníci diskutovali o výzvach, ktoré v súčasnosti konfrontujú starnúce populácie a o nových technológiách, ktoré môžu prispieť k lepšej budúcnosti celého sveta. Medzi spomínanými laureátmi bol napríklad Tim Hunt, víťaz Nobelovej ceny za fiziológiu/medicínu v roku 2001, ktorý sa zúčastnil panelovej diskusie na tému “Nové technológie a politika pre starnúcu spoločnosť.”

V súčasnosti sa často nesprávne hovorí o tom, že roboty vytláčajú ľudí zo svojich pracovných pozícií. V skutočnosti však starnúce spoločnosti zisťujú, že sa priemyselná automatizácia stáva na pracoviskách čoraz nevyhnutnejšou, pretože je stále menej mladých ľudí so záujmom o manuálnu či fyzicky namáhavú prácu. Dôležitým aspektom je tiež rýchly vývoj automatizácie, čo umožňuje pracovníkom dlhšie zostať v zamestnaní, keďže sú odbremenení od veľmi náročných úkonov.

No nielen na pracoviskách je tento trend badateľný. Percento starších ľudí začína prevládať nad mladými, ktorí by sa o staršiu populáciu mali starať a pomáhať im s ich každodennými činnosťami. To vytvára priestor pre kolaboratívne roboty, ktoré vedia jemne a bezpečne spolupracovať s ľuďmi. Roboty ako napríklad YuMi® od ABB, prvý ozajstný kolaboratívny dvojramenný robot na svete, boli vystavené aj na tejto konferencii. Tieto technológie sú dôkazom, že ABB sa snaží riešiť niektoré najpálčivejšie globálne problémy, zmeniť spôsob, akým pracujeme, žijeme, pohybujeme sa alebo ako vyrábame tovar a servisujeme ho.

Priemyselné roboty, ktoré boli ešte nedávno „uväznené“ za zábranami, kde vykonávali nebezpečné a náročné úlohy, ako napríklad zváranie komponentov pre automobily, boli „oslobodené“ spoza priemyselných plotov, aby pracovali spoločne s ľuďmi na rôznych špecifických zadaniach. YuMi® sa dokáže naučiť a osvojiť si rôzne ľudské zručnosti: stal sa z neho napríklad už barista, kúzelník predvádzajúci triky s kartami či dirigent orchestra.

Dopyt po takýchto kolaboratívnych robotoch rastie. Tento rok bude podľa prestížneho britského týždenníka The Economist na svete viac ľudí nad vekovou hranicou 65 rokov ako pod hranicou 5 rokov. Stane sa tak prvýkrát v histórii ľudstva. Popri Japonsku patria aj ďalšie tri krajiny, kde žije dvojciferné percento ľudí starších ako 65 rokov – Južná Kórea, Nemecko a Singapúr – medzi národy s najvyšším počtom robotov v pomere na ľudskú pracovnú silu. Také bolo aj hlavné zistenie v rámci Automation Readiness Index (ARI), globálneho prieskumu robotiky a umelej inteligencie, na ktorej sa vlani podieľala spoločnosť ABB v spolupráci s The Economist.

V Japonsku, kde o chvíľu dosiahne populácia 65 a viacročných mieru 40 %, bude požiadavka na adekvátne technické riešenia len rásť spolu s nutnosťou pokroku v umelej inteligencii a schopnosti zariadení „učiť sa“. To sa do veľkej miery snaží uchopiť platforma ABB Ability™, inovatívna ponuka digitálnych riešení a servisu pre zvýšenie produktivity a zlepšenie výkonnosti zariadení.

“Starnutie je dôležitou oblasťou, ktorej Japonsko v súčasnosti venuje veľkú pozornosť," uviedol výkonný riaditeľ ABB Japonsko Axel Kuhr, ktorý sa konferencie takisto zúčastnil. "Táto oblasť je tiež v hľadáčiku snáh našej spoločnosti zamyslieť sa a znovu vyformovať budúcnosť toho, ako pracujeme a ako žijeme v súčasnom vyspelom globálnom svete.”

ABB sa svojim portfóliom profiluje čoraz viac ako firma pôsobiaca v digitálnom priemysle, aby podporila svojich zákazníkov v čase veľkých technologických zmien a digitalizácie. ABB, ako medzinárodný partner Nobel Media, pomáha rozširovať povedomie a dosah Nobelovej ceny miliónom ľudí na celom svete pomocou inšpiratívnych podujatí, digitálnych médií a špeciálnych výstav a aktivít, ktoré súvisia s odkazom Alfreda Nobela a s úspechmi objavov laureátov Nobelovej ceny. Ďalšia podobná globálna konferencia s názvom Nobel Prize Dialogue sa bude konať 22. až 24. mája v Madride.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp