ABB bude poháňať prvú výletnú loď skonštruovanú v Číne

Spoločnosť ABB získala zmluvu na dodanie kompletného balíku, vrátane 2 hnacích systémov Azipod®, pre vôbec prvú výletnú loď skonštruovanú v Číne.

Loď s dĺžkou 323 metrov a kapacitou 5 000 cestujúcich bude svoje služby ponúkať od roku 2023, čím pomôže pokryť rastúci dopyt čínskych pasažierov po výletných plavbách. Do roku 2025 narastie počet takýchto dovolenkárov na celom svete podľa Cruise Lines International Association (CLIA) na 8 až 10 miliónov ročne.

“S týmto projektom sa Čína výrazne posúva vpred v stavbe lodí. Veríme, že kľúčom k úspechu je spolupráca so skúsenými spoločnosťami. Firmu ABB sme si vybrali vďaka jej dlhoročnému pôsobeniu na trhu s výletnými loďami a tiež vďaka ich chápaniu čínskeho trhu a lokálnych projektov. Tešíme sa na úzku spoluprácu s ABB a lodenicami pri vzniku prvej výletnej lode v Číne,” uviedol generálny riaditeľ Shanghai Waogaoqiao Shipbuilding Co., Ltd. Gang Chen.

Hnacie jednotky Azipod®, ktoré ABB pre loď dodáva, sú osvedčeným spôsobom, ako znížiť spotrebu paliva až o 15 %, znížiť hlučnosť lode a vibrácie a zabezpečiť manévrovateľnosť plavidla v plnom 360° uhle. Azipod® je na trhu už od roku 1990, odkedy významne prispel k lepšej ochrane životného prostredia v oblasti výletných plavieb.

“Je nám naozaj cťou byť súčasťou tohto prelomového projektu prvej čínskej výletnej lode,” hovorí riaditeľ divízie ABB Priemyselná automatizácia Peter Terwiesch. “ABB už mnoho rokov dodáva elektrické a digitálne riešenia pre globálny trh s výletnými loďami. Máme skúsenosti na lokálnom trhu a osvedčené riešenia, aby sme podporili súčasné aj budúce požiadavky Číny na poli výletných plavieb.”

ABB pre tento projekt dodáva celý balík služieb zodpovedajúci konceptu lodnej elektrárne, ktorá obnáša generátory, rozvádzače, distribučné transformátory a riadiaci systém na kontrolu pohybu jednotiek Azipod® pri efektívnom využívaní elektrickej energie. Digitálny systém sa zas postará o diagnostiku na diaľku, a to všetko dokopy zlepší výkonnosť lode, zvýši pohodlie cestujúcich a zníži emisie.

Rýchly vývoj čínskeho trhu a široká spotrebiteľská základňa prinesú podľa prognóz v nasledujúcej dekáde veľký dopyt po výletných plavbách, čo Čínu v tejto oblasti posunie na popredné svetové priečky. Spolu s vývojom námorného priemyslu smerom k novým zdrojom energie a autonómnej prevádzke môže ABB zohrať so svojimi technológiami významnú úlohu v definovaní spoľahlivosti, výkonnosti a udržateľnosti lodného priemyslu v Číne aj na celom svete.

Nová loď bude súčasťou flotily lodí skonštruovaných v Číne a prevádzkovaných firmou CSSC Carnival Cruise Shipping Limited, joint venture spoločností Carnival Corporation Plc. a China State Shipbuilding Corporation (CSSC).

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp