ABB a Porsche budú spoločne vyvíjať nabíjacie stanice pre elektroautá ďalšej generácie

Spoločnosť ABB uzavrela s japonskou automobilkou Porsche dohodu o vývoji a dodaní infraštruktúry pre elektrické autá, vrátane modelu Taycan – prvého plne elektrického auta tohto koncernu, ktoré bude na japonskom trhu predstavené v roku 2020.

Firma Porsche Japonsko nainštaluje podľa dohody vysokovýkonové nabíjacie stojany od ABB vo svojich Porsche centrách a na ďalších verejných miestach v krajine, čím vytvorí sieť rýchlonabíjacích staníc pre svoje elektromobily. Prvá takáto inštalácia je naplánovaná na leto 2020.

Táto spolupráca má naštartovať širší rozvoj e-mobility v Japonsku. Spoločnosti ABB a Porsche budú spoločne vyvíjať nabíjacie stanice ďalšej generácie s výkonom presahujúcim 150 kW a kompatibilné so štandardom nabíjania CHAdeMO.

Japonská vláda si stanovila ambiciózny plán predávať do roku 2050 len elektrické alebo hybridné vozidlá. Krajina chce totiž výrazne znížiť emisie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov, ktoré sú vo veľkej miere zodpovedné za globálne otepľovanie.

“Dlhoročné skúsenosti ABB v oblasti nabíjania elektrických áut spolu s tradíciou Porsche v konštruovaní kvalitných vozidiel s vysokým výkonom je víťaznou kombináciou v posúvaní udržateľnej mobility vpred. Táto spolupráca vydláždi Japonsku cestu k jeho ambicióznemu záväzku smerom k nulovým emisiám,” uviedol riaditeľ ABB pre oblasť infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel Frank Muehlon.

Model Porsche Taycan by mal na japonský trh vstúpiť v roku 2020. Pri maximálnom výkone 600 koní (440kW) dokáže tento športový sedan zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 3.5 sekundy. Dojazd auta je zhruba 500 km. Dopyt po prvom elektrickom aute automobilky Porsche je enormný: v marci 2019 vyjadrilo svoj záujem o toto auto viac ako 20 000 zákazníkov po celom svete. Po jeho uvedení na trh plánuje Porsche začať v roku 2020 aj s výrobou jeho crossoverovej verzie Cross Turismo.

“Som veľmi rád, že našim zákazníkom budeme vedieť vďaka spolupráci s ABB poskytnúť sieť rýchlonabíjacích staníc s vysokým výkonom,“ oznámil prezident Porsche Japonsko Toshiyuki Shimegi. „Do roku 2025 uvažujeme o tom, že polovica zo všetkých našich nových vozidiel bude s elektrickým pohonom – či už ako súčasť hybridného konceptu alebo v čisto elektrickej verzii, preto je rýchle vybudovanie nabíjacej infraštruktúry veľmi dôležitým aspektom pre majiteľov týchto áut.”

S viac ako 10 rokmi skúseností na poli nabíjania elektrických vozidiel je ABB výborným partnerom pre Japonsko a jeho snahu čo najviac elektrifikovať svoj dopravný systém. ABB je tiež zakladajúcim členom asociácie “CHAdeMO and CCS Charging Standards Association“ a hlavným partnerom závodov elektrických formúl ABB FIA Formula E Championship, ktoré sú ďalším novým príkladom udržateľnej mobility vo svete.

Spoločnosť ABB doteraz nainštalovala vo svete viac ako 10 500 rýchlonabíjacích stojanov v 73 krajinách.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp