Panto Up nabije aj niekoľko elektrických autobusov naraz

Spoločnosť ABB doplnila svoje portfólio riešení pre nabíjanie elektrických vozidiel o nový pantograf pre elektrické autobusy.

S narastajúcim znečistením miest na celom svete a ich snahe zabezpečiť pre ľudí ekologickejšiu verejnú dopravu predstavujú elektrické autobusy skvelú príležitosť na zníženie emisií a zároveň aj prevádzkových nákladov tejto dopravy.

Globálny trh s elektrickými autobusmi by mal nasledujúce roky narastať rýchlosťou 16,6 % za rok, čo znamená, že behom 7 rokov sa viac ako zdvojnásobí. Spoločnosť ABB sa na tomto vývoji plánuje podieľať aj uvedením svojej novinky na trh - Panto Up bude autobusy nabíjať cez pantograf namontovaný na ich streche.

Panto Up bol navrhnutý tak, aby poskytoval flexibilné, výkonné a plne automatizované nabíjacie riešenie vhodné aj pre väčšie množstvo elektrických autobusov v obmedzených priestoroch depa. Panto Up totiž umožňuje sekvenčné nočné nabíjanie až troch autobusov naraz s výkonom 50 až 150 kW na jedno vozidlo. Na konečných zastávkach autobusov dokáže tiež zabezpečiť denné rýchlonabíjanie o výkone 150 až 600 kW, čo je ideálnym riešením pre ekologickú verejnú dopravu bez negatívneho vplyvu na bežnú premávku.

“Panto Up je kľúčovým míľnikom na našej ceste k automatizovanému nabíjaniu, ktoré by sa mohlo stať výhodnou voľbou pre prevádzkovateľov verejnej dopravy, ktorí by chceli znížiť svoju uhlíkovú stopu, minimalizovať svoje náklady a získať lepšiu kontrolu nad výkonom svojich vozidiel,” uviedol riaditeľ ABB pre oblasť nabíjacej infraštruktúry Frank Muehlon. “S rozšírením nášho portfólia dokáže teraz ABB osloviť širšie spektrum prevádzkovateľov elektrických autobusov na svete bez ohľadu na veľkosť ich vozového parku. Potreba rozširovania udržateľnej dopravy je zrejmá a my sme hrdí na to, že sa na tomto prerode môžeme podieľať našimi neustálymi inováciami v oblasti nabíjacej infraštruktúry."

Nové zariadenie je súčasťou digitálnych a navzájom prepojených služieb ABB AbilityTM , ktoré môže využívať napríklad monitoring na diaľku či rôzne nástroje k získaniu štatistiky nabíjania, zvýšeniu prevádzkyschopnosti či rýchlej diagnostike.

ABB je v súčasnosti popredným svetovým dodávateľom infraštruktúry nabíjania pre elektrické autá, elektrické a hybridné autobusy a svoje elektrifikačné riešenia poskytuje aj pre lode a železničnú dopravu. Na trh s elektromobilitou vstúpila v roku 2010 a odvetdy predala viac ako 11 000 rýchlonabíjacích staníc v 76 krajinách sveta.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp