ABB odpredáva svoj biznis so solárnymi invertormi

Spoločnosť ABB a taliansky koncern FIMER S.p.A včera oznámili podpísanie dohody o predaji časti podniku ABB zaoberajúcou sa solárnymi invertormi spoločnosti FIMER. Táto transakcia bude mať pozitívny vplyv na odpredávaný biznis, ktorý sa stane súčasťou firmy zaoberajúcej sa špeciálne solárnym priemyslom a zároveň umožní koncernu ABB silnejšie sa zamerať na produktové portfólio iných trhov s vysokým potenciálom rastu.

Biznis ABB zaoberajúci sa solárnymi invertormi zamestnáva približne 800 pracovníkov vo viac ako 30 krajinách. Výrobné podniky a výskumno-vývojové centrá ABB pre túto oblasť podnikania sa nachádzajú v Taliansku, Indii a Fínsku a zahŕňajú tiež bývalé prevádzky spoločnosti Power-One, ktorú ABB odkúpila v roku 2013. Toto portfólio zlučuje viaceré produkty, systémy a servis pre rôzne typy solárnych inštalácií a v roku 2018 vykázal tento biznis tržby v hodnote približne 290 miliónov USD.

Obe spoločnosti sa zaväzujú k hladkému a transparentnému prechodu biznisu pod novú firmu tak pre svojich zákazníkov ako aj zamestnancov. FIMER bude rešpektovať a prevezme všetky súčasné záruky a ABB vykompenzuje spoločnosť FIMER za prevzatie podniku a jeho záväzkov. Ukončenie transakcie spoločnosti očakávajú v 1. štvrťroku 2020.

“Tento odpredaj je plne v súlade s našou stratégiou postupne a systematicky zhodnotiť naše súčasné portfólio tak, aby sme posilnili našu konkurencieschopnosť, zamerali sa na kvalitu výnosov a priemyselné segmenty s vysokým potenciálom rastu,“ uvádza riaditeľ obchodnej jednotky ABB pre elektrifikáciu Tarak Mehta. „Solárny priemysel je pre firmu FIMER kľúčovým trhom a oblasťou záujmu, a preto veríme, že FIMER bude dobrým novým majiteľom nášho biznisu so solárnymi invertormi. Kombinácia oboch portfólií pod značkou FIMER podporí ďalší rast predaja týchto produktov a riešení. Vďaka našej ponuke smart riešení v oblasti nízkeho a vysokého napätia bude ABB naďalej integrovať solárne riešenia do mnohých projektov na poli inteligentných budov, uskladňovania energie a nabíjania elektrických vozidiel.”

“Tešíme sa z ďalšieho kroku v rozvoji spoločnosti FIMER, ktorá sa vďaka tejto akvizícii bude môcť lepšie zamerať na solárny priemysel. Náš záväzok smerom k pozitívnemu ovplyňovaniu energetických trhov môžeme realizovať cez vývoj nových produktových platforiem a inovatívnych digitálnych technológií,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti FIMER Filippo Carzaniga. „Chceme pokračovať v úžasnej práci, ktorú ABB začala a rozvíjala niekoľko rokov a využiť cenné zdroje, znalosti a skúsenosti kolegov v Taliansku a vo svete. S rozšírením nášho portfólia máme do budúcnosti lepšiu pozíciu k rastu na tomto čoraz strategickejšom trhu.”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Spoločnosť FIMER bola založená v roku 1942 a v oblasti invertorových technológií pôsobí od roku 1983. V súčasnosti ide o 8. najväčšieho výrobcu invertorov na svete. Firma sa zaoberá predovšetkým výrobou invertorov pre fotovoltaické elektrárne a nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá vo svojej fabrike v talianskom meste Vimercate. FIMER je známy svojimi inováciami a vysokou kvalitou výrobkov ako aj zákazníckeho servisu. www.fimer.com.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp