Spoľahlivé bankovníctvo s robotom

Dvojramenný kolaboratívny robot YuMi® stovky hodín testuje bankomaty a zlepšuje ich kvalitu a spoľahlivosť.

YuMi®, priemyselný robot spoločnosti ABB, si dokáže veľmi presne poradiť aj s najzložitejšími zadaniami, a pritom bezpečne pracovať bok po boku s ľuďmi. Tentokrát si do svojho portfólia úloh, s ktorými si vie poradiť, pridáva ďalšiu: testovanie bankomatov.

Softvér bankomatov sa zvyčajne aktualizuje každých 6 mesiacov, aby bezpečnosť ich finančných transakcií držala krok s technologickým vývojom. Pred každým takýmto krokom je však potrebné vykonať sériu opakujúcich sa testovacích úkonov, ktoré zabezpečia, že všetko ostane v súlade s globálnymi aj lokálnymi požiadavkami bezpečnosti, spoľahlivosti a užívateľského komfortu. Toto testovanie sa bežne vykonávalo manuálne, čo znamená, že pracovníci vtedy strávia pred bankomatom stovky hodín, navyše s rizikom ľudského omylu.

S robotom YuMi® sa rýchlosť a spoľahlivosť testovania softvéru bankomatov výrazne zvyšuje. Nedávno sa švajčiarska spoločnosť zaoberajúca sa softvérom pre bankomaty Abrantix AG rozhodla poveriť robot YuMi®, aby vykonal automatické testovanie bankomatov pre firmu Diebold Nixdorf. Testovacie prostredie inštruuje YuMi®-ho, ako má testovať bežné operácie, napr. vloženie karty, naťukanie PIN kódu a výber peňazí, presne tak, ako to robí človek.

Prototyp dvojramenného robota pre testovanie bankomatov je prelomovým objavom vo svete bankovníctva. Testovanie je dokonca také vyčerpávajúce, že YuMi® je naprogramovaný tak, aby zámerne urobil aj chyby, ktorý by mohli urobiť ľudia, napr. vloženie balíku peňazí stále previazanom kancelárskou páskou. Tak sa zabezpečí, že si softvér dokáže poradiť aj s ďalšími problémami.

“Testovacie cykly nám predtým mohli spôsobiť viacero problémov a časových sklzov. S robotom YuMi® a jeho riešením máme tieto úlohy viac pod kontrolou a zamestnanci sa o to viac môžu sústrediť na vylepšovanie testovacích postupov alebo vývoj nových funkcionalít, zatiaľ čo YuMi® vykoná samotný test,” uvádza výkonný riaditeľ Abrantix Daniel Eckstein.

Počas dňa teda vývojári pracujú na vylepšeniach a robot ich v noci odtestuje. “Testovací systém bankomatov vyvinutý spoločnosťou Abrantix je práve tým presným kolaboratívnym procesom, pre ktorý je YuMi® ako stvorený. YuMi® vie na svojich zadaniach pracovať bezpečne s ostatnými zamestnancami a navyše na nich môže pracovať 24 hodín denne,” hovorí Marc-Andre Zingg z oddelenia robotiky ABB vo Švajčiarsku.

Táto aplikácia je najnovšou ukážku rozsiahlych schopností robota YuMi®. Ten bol pôvodne navrhnutý na montáž malých súčiastok, jeho flexibilita mu však zaručuje využitie v mnohých iných oblastiach. YuMi® sa hodí pre rôzne, predovšetkým monotónne sa opakujúce, práce, ktoré sa v angličtine často označujú ako "three D's" (dirty, dull, dangerous = špinavá, nudná, nebezpečná) a skutoční zamestnanci sa môžu viac sústrediť na zmysluplnejšie, špecializovanejšie a inteligentnejšie zadania.

Robot YuMi® už potvrdil svoju univerzálnosť aj mimo výrobných závodov, napríklad zložením Rubikovej kocky či prípravou sushi. V roku 2017 dokázal dokonca dirigovať orchester počas live predstavenia Andreu Bocelliho v talianskom meste Pisa.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp