Športové arény po celom svete majú body za udržateľnosť vďaka technológiám ABB

Technológie inteligentných budov transformujú športové arény do energeticky efektívnych prevádzok.

Snáď polovica svetového obyvateľstva sledovala, keď Kylian Mbappe poistil Francúzsku víťazstvo na 4:2 vo Svetovom pohári FIFA proti Chorvátsku v roku 2018. Fanúšikom na štadióne Lužniki v Moskve ani tým pred televíznymi obrazovkami neušiel žiadny gól vďaka optimálnemu osvetleniu cez riadiaci systém ABB i-bus KNX.

Historický štadión, ktorý hosťoval v roku 1980 letnú olympiádu a Champions League v roku 2008, je jedným z tých športovísk sveta, ktoré sa dnes spoliehajú na technológie ABB, aby osvetlili športové podujatia a minuli pritom čo najmenej energie aj financií.

Štadión Lužniki v Moskve, Rusko (image by Mos.ru)
Štadión Lužniki v Moskve, Rusko (image by Mos.ru)

ABB dodala systém i-bus KNX pre Lužniki ako súčasť prerábky štadiónu pre Svetový pohár. Systém využíva algoritmy, ktoré vyhodnocujú čas, prirodzené osvetlenie a celkové momentálne zaťaženie elektrickej siete, čoho výsledkom je značná energetická úspora.

V Nórsku má zas Skagerak Arena v meste Skien, domovský prístav futbalového klubu Odd, celú strechu s rozlohou 5 700 metrov štvorcových pokrytú solárnymi modulmi. Uskladnenie energie v batériách a energetický riadiaci systém od ABB spoločne zabezpečujú maximálne využitie obnoviteľnej energie aj v prípade slabého prirodzeného svetla.

Skagerak Arena v nórskom meste Skie
Skagerak Arena v nórskom meste Skie

Fotovoltaický systém dodáva elektrinu nielen pre reflektory na samotnom štadióne ale dokonca aj viacerým budovám v okolí. To plne podporuje ambíciu tunajšieho futbalového klubu, ktorý sa plánuje stať „najzelenším“ futbalovým klubom Európy.

Technológie ABB využíva tiež Tissot Arena vo švajčiarskom meste Biel, ktorá je známa ako najväčšia solárna elektráreň vo vnútri štadióna na svete. Tento obrovský športový komplex sa môže pochváliť predĺženou strechou a priestorom pre solárne moduly na rozlohe dokonca 16 500 metrov štvorcových, čo sa vyrovná celkovej rozlohe dvoch futbalových ihrísk. Táto „továreň“ ročne vyprodukuje toľko energie, koľko v priemere spotrebuje zhruba 500 švajčiarskych domácností.

Tissot Arena vo Švajčiarsku
Tissot Arena vo Švajčiarsku

Medzinárodný kriketový štadión a športový komplex Ekana v Indii sa po dvoch desaťročiach podujal opäť usporiadať medzinárodný turnaj, čo si však vyžiadalo rozsiahlejšiu modernizáciu. Rozhodcovia v krikete využívajú údaje zo strategicky umiestnených senzorov v reálnom čase, kamerový systém a gigantické obrazovky na štadióne, a práve technológie riadenia energetickej spotreby od ABB im umožňujú zabezpečovať neustálu a spoľahlivú dodávku energie počas zápasov a zároveň najnižšiu možnú energetickú spotrebu.

ABB pomohla tiež vytvoriť “smart” futbalový štadión pre FK Austria vo Viedni. Štadión s názvom Generali Arena pracuje s najnovšími technológiami pre inteligentné budovy a energeticky efektívnu distribúciu energie. ABB pre tento projekt dodala niekoľko komponentov, vrátane KNX systému. Ten v sebe spája riadenie osvetlenia, tienenia, vykurovania, klimatizácie a ventilácie na štadióne, čo opäť zabezpečuje vysoké energetické úspory.

ABB pre štadión dodala aj transformátory suchého typu, ktoré plne zodpovedajú najnovším štandardom Európskej únie pre efektívne využívanie elektrickej energie. Navyše sú oproti olejovým transformátorom oveľa prijateľnejšie pre životné prostredie. Inteligentné riešenia od ABB tak pomáhajú štadiónu stať sa prvým futbalovým ihriskom využívajúcim takéto udržateľné technológie v Rakúsku.

Generali Arena vo Viedni
Generali Arena vo Viedni

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp