ABB začína stavať novú továreň na výrobu robotov v Číne

Spoločnosť ABB dnes oznámila spustenie stavebných prác na svojom novom závode a výskumnom stredisku v oblasti robotiky v Číne, ktorá je najväčším trhom s robotickými technológiami na svete.

Závod by mal byť otvorený v roku 2021. ABB doň investuje 150 miliónov USD.

Zľava doprava:  Peter Voser, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ABB; Chunyuan Gu, prezident ABB pre Áziu, Stredný východ a Afriku; Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizácia; James-Gang Li, Lead Business Manager, Robotika a automatizácia, ABB Čína
Zľava doprava: Peter Voser, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ABB; Chunyuan Gu, prezident ABB pre Áziu, Stredný východ a Afriku; Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizácia; James-Gang Li, Lead Business Manager, Robotika a automatizácia, ABB Čína

Továreň v meste Kangqiao blízko Šanghaja bude stáť na ploche 67 000 m2. ABB v nej plánuje zaviesť najmodernejšie výrobné postupy, vrátane strojového učenia či digitálnych a kolaboratívnych riešení. Nový závod bude najmodernejšou výrobou robotov na svete s automatizovanými a zároveň flexibilnými výrobnými postupmi. Zjednodušene povedané: roboty tu budú vyrábať roboty.

Výskumno-vývojové centrum priamo na mieste zároveň plánuje svojimi inováciami prispieť do oblasti s umelou inteligenciou. ABB v ňom bude úzko spolupracovať so svojimi zákazníkmi, aby spoločne vyvíjali automatizované riešenia šité na mieru individuálnych potrieb zákazníka.

Robotizované riešenia od ABB smerujú v Ázii do rôznych zákazníckych segmentov od automobilového, vrátane e-mobility, až po elektroniku, logistiku, potravinársky či farmaceutický priemysel. ABB predpokladá, že objem predaja robotov vo svete narastie zo súčasných 80 miliárd USD na 130 miliárd USD v roku 2025. Čína je pritom najväčším trhom s robotikou: jeden z troch robotov predaných vo svete v roku 2017 putoval do Číny.

“Výstavba novej továrne je ďalším míľnikom ABB v Číne, ktorý ďalej posilní naše prvenstvo na čínskom trhu s robotmi,“ uviedol predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ABB Peter Voser. „Od októbra 2018, kedy sme projekt oznámili, sme získali od miestnej vlády veľkú podporu. Dokonca sa náš projekt dostal na zoznam top 10 projektov výroby v Šanghaji pre tento rok, a to je pre ABB veľká časť.”

Digitálna továreň budúcnosti

Výroba v tejto vysoko automatizovanej továrne bude založená skôr na automatizovaných bunkách ako na stálej montážnej linke. To robotom umožní flexibilne sa presúvať z jednej stanice na ďalšiu. Automaticky vedené vozidlá (AGV) budú dopravovať výrobné diely robotom presne načas a najnovšie kolaboratívne technológie zabezpečia, že ľudia a roboty budú môcť pracovať bezpečne vedľa seba. To prinesie do výrobného procesu väčšiu flexibilitu. Závod skombinuje výhody robotov a jedinečných ľudských schopností.

Výrobný závod pri Šanghaji bude uceleným digitálnym ekosystémom výroby. Všetky tímy budú mať prístup k náhľadu do získaných dát, aby na ich základe vedeli zlepšiť výkonnosť a zväčšiť produktivitu. ABB využije systém na základe strojového učenia k prehliadke montáže robotov, aby zabezpečila najvyšší štandard ich kvality.

“Ako líder na čínskom trhu s priemyselnými robotmi sme hrdí, že podporíme čínsky priemysel v posilnení svojho výrobného sektora. Napriek krátkodobým náznakom oslabenia trhu pokračuje vývoj Číny ako globálneho centra produkcie. Rastúci nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily navyše ďalej tlačí na vývoj automatizovaných riešení v tomto regióne,” uvádza prezident obchodnej jednotky ABB Robotika a automatizácia Sami Atiya. “V nadchádzajúcich rokoch odhadujeme takmer zdvojnásobenie šírky aj hĺbky nášho portfólia. To znamená, že potrebujeme továreň, ktorá dokáže produkovať vyššiu rôznorodosť robotov a efektívne prispôsobovať objem výroby podľa meniacich sa podmienok na trhu a technologických trendov.”

Robotika ABB má vo svete tri výrobné závody: nový závod v Šanghaji, ktorý nahradí tamojšiu súčasnú továreň, bude dodávať primárne pre zákazníkov v Ázii. Továreň vo švédskom Västerås dodáva prevažne pre európskych zákazníkov a americký závod v michiganskom meste Auburn Hills factory pre americký trh.

Spoločnosť ABB má v Číne – svojom druhom najväčšom trhu – zastúpenie v oblasti R&D, výroby, predaja aj servisu. Zamestnáva približne 20 000 pracovníkov v 131 mestách. Samotná jednotka robotiky zamestnáva v Číne viac ako 2 000 projektových manažérov, technologických expertov a prevádzkových pracovníkov v 20 mestách po celej krajine. ABB investovala v Číne od roku 1992 vyše 2,4 miliardy USD.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp