ABB otvorila novú výrobnú fabriku na systémy uskladnenia energie vo švajčiarskom Badene

Spoločnosť ABB vyrába systémy uskladnenia energie pre železnice, elektrické autobusy/trolejbusy a elektrické nákladné autá v novom výrobnom závode v Badene.

Systémy uskladnenia energie pomáhajú znižovať emisie a zvyšovať efektívne využívanie elektrickej energie. Táto investícia je veľmi dôležitým krokom, ktorý poslúži nielen domácemu trhu ale aj ďalším aplikáciám v zahraničí. ABB už získala viacero objednávok na systémy uskladnenia energie od viacerých výrobcov áut z rôznych krajín. Tieto systémy sa budú požívať tiež napríklad v nových trolejbusoch vo švajčiarskych mestách Zürich, Lausanne a Fribourg.

Systémy na uskladnenie energie sú kľúčovou technológiou pre budúcnosť udržateľnej mobility a zohrávajú dôležitú úlohu v oblasti elektrifikácie. Efektívne uskladnenie energie je veľmi dôležité pre prevádzku elektrických autobusov a nákladných áut, čo napríklad umožňuje uskladnenie a neskoršie využitie brzdnej energie získanej rekuperáciou. Systémy uskladnenia tiež zabezpečujú vyššiu flexibilitu pre trolejbusy, pretože dokážu vďaka tejto technológii jazdiť na dlhšie vzdialenosti bez nadzemných vedení.

Viacero európskych krajín má stále pomerne veľké flotily neelektrifikovaných železníc. Integráciou systémov uskladnenia energie by bolo možné transformovať dízlové vlakové súpravy na hybridné modely, a tým znížiť emisie CO2 o 30%.

“Našou novou výrobnou prevádzkou v Badene posúvame našu technológiu dopredu a upevňujeme si postavenie na trhu, kde sme aktívni už 100 rokov. To nám umožňuje dodávať viacero riešení pre železničnú, autobusovú a automobilovú dopravu z jedného zdroja,” hovorí výkonný riaditeľ ABB Robert Itschner.

Batériové bunky sú vo výrobe skonštruované do štandardizovaných batériových modulov a tie sa ďalej kombinujú do systémov na uskladnenie energie a konfigurované na základe špecifika každej aplikácie. Produkty využívajú najnovšie lítium-iónové technológie, ktoré sú charakteristické svojou vysokou energetickou účinnosťou a dlhou životnosťou aj pri veľkej záťaži.

Výrobný závod „zamestnáva“ aj dvoch robotov ABB pre dosiahnutie vyššej kvality a celkovej bezpečnosti: jeden z nich umiestňuje bunky do modulov a druhý ich spája veľmi presným laserovým zváraním. Všetky dáta vo výrobnom procese sú nepretržite digitálne spracovávané a nahrávané.

ABB má za sebou mnoho rokov skúseností s uskladňovaním energie pre rôzne aplikácie ako napríklad pre elektrické siete alebo solárne systémy. Baden bol zvolený ako lokalita novej výroby z viacerých dôvodov, predovšetkým však pre svoju blízkosť k výskumným centrám ABB vo švajčiarskych mestách Turgi a Dättwil.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp