ABB a Kawasaki vytvorili prvé spoločné rozhranie pre kolaboratívne roboty

20. júna 2018 - Spoločnosti ABB a Kawasaki Heavy Industries, ktoré patria k svetovej špičke v oblasti priemyselnej automatizácie a robotiky, predstavili na veľtrhu Automatica v Mníchove prvé spoločné operačné rozhranie pre kolaboratívne roboty.

Spoločná ukážka dvojramenných kolaboratívnych robotov: YuMI® od ABB a duAro od Kawasaki na veľtrhu IREX 2017 v Tokiu
Spoločná ukážka dvojramenných kolaboratívnych robotov: YuMI® od ABB a duAro od Kawasaki na veľtrhu IREX 2017 v Tokiu

Spoločné rozhranie prispeje k riešeniu problému s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, s čím zápasí viacero priemyselných odvetví. Napríklad v Japonsku má pätina pracovníkov maximálne 10 rokov do dôchodkového veku.

Dopyt po kolaboratívnych robotoch rastie ešte rýchlejšie ako už aj tak prudko rastúci trh priemyselných robotov, pretože jednoducho ovládateľné roboty otvárajú možnosti pre nových užívateľov. Kolaboratívne roboty môžu programovať a ovládať aj ľudia bez špeciálnej kvalifikácie. To malým a stredným podnikom pomáha vyhnúť sa dlhému procesu školení, ktorý je tradične s priemyselnými robotmi spojený.

Kolaboratívne roboty, ktoré môže ovládať takmer každý pracovník, môžu nahradiť chýbajúce pracovné sily. Vo výrobnom závode môžu pracovať takmer kdekoľvek bez bezpečnostných zábran a vďaka tomu sa ideálne hodia pre nasadenie pri náhlom a neočakávanom zvýšení dopytu.

„Nové a moderné prevádzkové rozhranie v súlade s potrebnými normami urýchli už aj tak rýchly nástup kolaboratívnych robotov,“ uviedol riaditeľ pre robotiku v ABB Per Vegard Nerseth. „Výrobným závodom poskytne flexibilitu a možnosť prípadného rozširovania procesov a výroby. Pracovníkom v priemysle prinesie zaujímavejšiu prácu.“

Rozhranie je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťami ABB a Kawasaki, ktorá bola oznámená v novembri 2017. Cieľom spolupráce je zdieľať vedomosti a podporovať výhody kolaboratívnej automatizácie, hlavne dvojramenných kolaboratívnych robotov. Predmetom spolupráce je aj jednoduché rozhranie medzi človekom a robotom, ktoré využíva intuitívnu navigáciu a ikony podobné tým zo smartfónov."

„Sme hrdí, že sme tento prvý veľký krok uskutočnili spoločne s ABB a je absolútne príznačné, že do novej éry kolaboratívnej automatizácie vstupujeme spoluprácou," hovorí riaditeľ divízie pre strojárstvo a robotiku firmy Kawasaki Yasuhiko Hashimoto. "Kolaboratívne roboty budú pre spoločnosť veľkým prínosom. Výroba bude vďaka nim pružnejšia a efektívnejšia a naše výrobné závody si aj napriek stále väčšiemu nedostatku pracovných síl udržia produktivitu.“

Popri pokračujúcom vývoji operačného rozhrania sa spolupráca sústredí aj na ďalšie témy, ako sú napríklad spoločné bezpečnostné štandardy. Tie sa zakladajú na rokoch praxe berúc do úvahy aj veľmi špecifické podmienky. Cieľom kolaboratívnej automatizácie je vyvinúť bezpečnostné normy, ktoré zaručia bezpečnosť práce, ale zároveň umožnia prísť s úplne novými spôsobmi spolupráce bez zbytočného obmedzovania mnohých prínosov kolaboratívnych robotov.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp