Sieť IONITY sa rozširuje. A s ňou aj rýchlonabíjacie stanice od ABB.

Spoločnosť ABB získala objednávku od projektu IONITY na ďalších 324 rýchlonabíjacích staníc s výkonom 350 kW. Tie budú do konca tohto roku nainštalované dokopy v 24 krajinách ako súčasť druhej fázy rozširovania siete.ABB sa už v roku 2018 stala technologickým partnerom projektu, keď preň dodala 340 rýchlonabíjacích staníc. Užívatelia elektromobilov si tak vďaka nim vedia svoje autá nabiť na dojazd ďalších 200 kilometrov už za 8 minút.

Sieť nabíjacích staníc ABB pre projekt IONITY
Sieť nabíjacích staníc ABB pre projekt IONITY
center

Projekt IONITY, joint-venture automobiliek BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Audi a Porsche, do dnešného dňa otvoril 202 prevádzok s možnosťou rýchleho nabíjania v 18 európskych krajinách. IONITY len nedávno oslávila svoju 200. nabíjaciu stanicu vo švajčiarskom meste Lully.

“ABB je jedným z našich vybraných technologických partnerov. Ich nabíjacie stanice sa dajú prispôsobiť požiadavkám nášho projektu, pričom ABB ich dokázala zmenšiť na nami požadované rozmery,” hovorí riaditeľ IONITY Michael Hajesch.

Nabíjacie stanice skonštruované pre IONITY majú najužšie rozmery, aké kedy ABB zostrojila a výborne vystihujú konštrukčné požiadavky projektu. Môžu sa tiež pochváliť ďalšími novými alebo vylepšenými funkcionalitami, akými sú napríklad tichšia prevádzka či dlhšia kabeláž, ktorá pohodlne dosiahne k nabíjaniu každého typu auta, no zároveň bez dotyku so zemou, aby nedochádzalo k jej znečisteniu.

“Naša spolupráca s IONITY je kombináciou dvoch podobne zmýšľajúcich skupín, ktoré chcú spoločne priniesť zelenšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. IONITY je skvelým partnerom, pretože môžeme pracovať na nových špecializovaných riešeniach, ktoré budú zavedené naozaj v širokom merítku“, povedal riaditeľ biznis jednotky ABB pre e-mobilitu Frank Muehlon. “Sme hrdí na to, že sme mohli spolupracovať s IONITY už v prvej fáze projektu a veľmi sa tešíme na pokračovanie spolupráce v budovaní komplexnej paneurópskej rýchlonabíjacej siete. Cieľom IONITY je zabezpečiť rovnako pohodlné cestovanie elektrickými vozidlami naprieč Európou aj na dlhé vzdialenosti, ako je tomu teraz v prípade bežných áut a s našou ďalšou vzájomnou spoluprácou sme k tomu opäť o veľký krok bližšie.”

V roku 2018 sa v Európe predalo dokopy 408 000 elektrických áut a plug-in hybridov, čo je medziročný nárast o 33 %*. Predpokladá sa, že Európa v tomto smere v nasledujúcich rokov predbehne aj trh v USA vďaka sprísneniu nariadení o palivách a narastajúcim záväzkom európskych automobiliek**.

História spoločnosti ABB sa už 13 rokov spája s elektrickou dopravou. V súčasnosti patrí medzi najväčších hráčov na trhu s rýchlonabíjacími stanicami, ktorých doteraz predala vyše 13 000 vo viac ako 80 krajinách sveta. ABB tiež nedávno získala ocenenie „Global E-mobility Leader 2019“ za svoju úlohu, ktorú zohráva v podpore udržateľných riešení v doprave.

* EVvolumes.com

**Bloomberg NEF Electric Vehicle Outlook 2019

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp