Keď rybolov riadi umelá inteligencia

Norway Royal Salmon prináša na stôl zdravšie ryby ekologickejším spôsobom a pri nižších nákladoch.

Rastúca globálna populácia nepredstavuje výzvu len pre svetové vlády, ale aj pre niektoré firmy, ktoré hľadajú inovatívne možnosti pre lepšie a udržateľnejšie nakladanie s potravinami.

Farmy na chov rýb existujú v severských krajinách už mnoho rokov a medzitým sa vypracovali na dôležité priemyselné odvetvie. Spoločnosť Norway Royal Salmon (NRS) je popredným producentom v oblasti udržateľného rybolovu, ktorá ročne predá okolo 70 000 ton lososov. Z takéhoto množstva sa dá každý deň v roku pripraviť až milión porcií jedla.

V drsnom a niekedy dokonca nebezpečnom prostredí severných oblastí Nórska hľadá firma NRS spôsob, ako zvýšiť bezpečnosť svojich zamestnancov, znížiť svoje náklady na prevádzku a zvýšiť udržateľnosť rybolovu.

Pomocou umelej inteligencie vytvorili spoločnosti ABB a Microsoft riešenie, ako loviť ryby bezpečnejšie a zodpovednejšie s ohľadom na životné prostredie. Pilotný projekt ukazuje, že NRS dokáže zvýšiť efektivitu svojej prevádzky a bezpečnosť svojich zamestnancov tým, že nemusia na otvorenom mori tráviť toľko času ako predtým. Tým sa zároveň viac chráni ovzdušie a čistota mora.

“Spoločnosť Norway Royal Salmon sa vždy zameriavala na výskum, vývoj a inovácie,” hovorí prevádzkový riaditeľ NRS Arve Olav Lervag. “Spolupráca s firmami ABB a Microsoft nám pomohla prísť s inovatívnymi spôsobmi, ako ďalej zlepšovať udržateľnosť a zvyšovať bezpečnosť našich ľudí.”

ABB a Microsoft zaviedli pre NWR technológiu automatickej vizuálnej detekcie veľkosti a počtu rýb na diaľku, čo im následne umožňuje tieto údaje vyhodnocovať. Podvodné kamery zachytávajú obrazy lososov v podmorských obrích klietkach vzdialených niekoľko kilometrov od pobrežia.

“Prioritou ABB ostáva udržateľná budúcnosť. A v tomto prípade nám v tom pomáha práve umelá inteligencia,” hovorí riaditeľ ABB pre digitalizáciu Guido Jouret. “Monitorovaním zdravotného stavu a chovania rýb minimalizujeme dopad na životné prostredie a znižujeme náklady na prevádzku fariem.”

Riešenie pre rybie farmy vzniklo vďaka Azure cloudu spoločnosti Microsoft a platforme ABB Ability™. “Spolupráca s ABB, Microsoftom a NRS prináša do sféry rybolovu veľmi inovatívny projekt,” oznámil špecialista Microsoftu na umelú inteligenciu Christian Bucher. “Všetky tri strany sa doň pustili s veľkým zanietením s cieľom lepšej udržateľnosti rybolovu do budúcnosti. Vďaka zosúladeniu inžinieringových tímov a požiadaviek zákazníka sa nám podarilo vyťažiť z projektu maximum a zrealizovať konkrétne riešenie už v priebehu pár mesiacov od prvej myšlienky.”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp