Umelá inteligencia sa spojí s priemyselnými robotmi. Internetové obchody ich využijú vo svojich skladoch.

Spoločnosť ABB plánuje expandovať do oblastí e-commerce a distribúcie tovaru, v čom jej pomôže technológia umelej inteligencie start-upu Covariant, ktorý vyhral celosvetový tender koncernu ABB pre nájdenie vhodného partnera vo vývoji inteligentných robotizovaných technológií.

Roboty ABB triedia rôzne balíky za pomoci umelej inteligencie firmy Coviarant
Roboty ABB triedia rôzne balíky za pomoci umelej inteligencie firmy Coviarant

Spoločnosť ABB, popredný svetový dodávateľ priemyselných robotov, a start-up zo Silicon Valley, Covariant, oznámili partnerstvo v oblasti umelej inteligencie, ktoré by na trh malo priniesť plne autonómne riešenie distribúcie tovaru zo skladu.

Toto partnerstvo napĺňa víziu oboch firiem, v ktorej budú inteligentné roboty pracovať bok po boku s ľuďmi v dynamickom prostredí, spoločne sa učiť a zlepšovať sa na základe poznatkov z dokončených úloh.

Na základe neustáleho rastu predaja tovaru cez internet sa ABB rozhodla expandovať do tejto oblasti a využiť technológiu umelej inteligencie v rôznych aplikáciách od logistiky cez riadenie skladov až po triedenie balíkov a pošty. Celosvetové tržby v oblasti e-commerce by mali podľa portálu Statista v nadchádzajúcich 5 rokov vzrásť o vyše 50 % percent, t.z. zo 1,7 biliardy € v roku 2019 na 2,6 bilióna € v roku 2024.

Práve rastúci dopyt po internetovom predaji a komplexnosť procesu triedenia tovaru a jeho distribúcie ponúka príležitosť pre inteligentnú automatizáciu týchto procesov. Tento trh neustále rastie, avšak skladová prevádzka je stále jej fyzicky náročnou súčasťou. Toto priemyselné odvetvie bojuje s vyhľadávaním a následným zotrvaním zamestnancov na svojich pracovných miestach, kde je ich úlohou neustále dvíhať či baliť tovar. Roboty sú na takéto monotónne činnosti ideálnym riešením. Doteraz im však chýbala inteligencia, aby vedeli identifikovať a distribuovať desiatky tisíc neustále sa obmieňajúcich produktov v bežne veľmi dynamickej prevádzke skladov.

ABB začala s hľadaním vhodnej partnerskej firmy v roku 2019, aby vytýčila 20 technologických start-upov v oblasti umelej inteligencie, ktoré by si vedeli poradiť s 26 reálnymi problémami dvíhania, balenia a triedenia tovaru. Cieľom bolo pochopiť, či umelá inteligencia súčasnosti zvládne v týchto oblastiach využiť potenciál robotiky a automatizácie. V hľadaní technologického partnera bolo tiež dôležitou otázkou to, či umelá inteligencia umožní robotom manipulovať naraz s vysoko rôznorodnými predmetmi.

Technológia Covariant Brain je univerzálnou umelou inteligenciou, ktorá robotom umožňuje vidieť a zvažovať rôzne varianty, ktoré im ich okolie ponúka, pričom si poradia aj so zložitými úlohami, ktoré by bežne naprogramované roboty nezvládli. Softvér firmy Covariant umožňuje robotom prispôsobiť sa novým zadaniam „po svojom“ cez tzv. pokus a omyl, čím by sa neustále rozširovalo spektrum jednotlivých predmetov, s ktorými pracujú.

“Naše partnerstvo s firmou Covariant je súčasťou našej stratégie expandovať do nových segmentov, ako je distribúcia a e-commerce a odhaliť v nich nové možnosti riešení. Naša ponuka tým bude ucelenejšia a s vyššou pridanou hodnotou. Kombináciou umelej inteligencie a našich robotov otvárame úplne novú oblasť príležitostí a aplikácií pre rôzne priemyselné segmenty,” hovorí riaditeľ ABB pre biznis robotiky a automatizácie Sami Atiya.

“Pokiaľ chceme s umelou inteligenciou pokročiť ďalej, potrebujeme ju vytiahnuť z laboratórií a aplikovať ju v reálnych podmienkach. Tešíme sa spolupráci s ABB, v ktorej vytvoríme spoločné riešenia pre zákazníkov na celom svete. ABB pôsobí vo svete robotiky už takmer 50 rokov, má teda veľké znalosti a skúsenosti v zavádzaní automatizovaných systémov aj do tých najnáročnejších priemyselných odvetví,” hovorí spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Covariant Peter Chen.

Prvá inštalácia na báze umelej inteligencie spoločností ABB a Covariant sa už v súčasnosti implementuje v holandskej spoločnosti Active Ants, ktorá rozdistribuuje pre rôzne webshopy do 50 000 objednávok mesačne.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp