Najväčší nórsky veľkoobchod s potravinami „e-mobilizuje“ svoj vozový park

ABB sa dohodla s najväčším nórskym veľkoobchodom s potravinami ASKO a jeho majiteľom NorgesGruppen na dodaní nabíjacej infraštruktúry pre ich narastajúci vozový park elektrických nákladných áut.

V súčasnosti je každý deň na cestách 600 nákladných áut firmy ASKO a do roku 2026 by sa firma chcela dostať na úroveň nulových emisií pri rozvážaní svojich potravín.

ABB pomôže spoločnosti ASKO inštalovať efektívnu a spoľahlivú nabíjaciu infraštruktúru pre jej elektrické nákladné autá v distribučných centrách po celej krajine. Prvé vysokovýkonové nabíjacie stanice ABB HVC 150C (150 kW) sú už v prevádzke v distribučnom centre v hlavnom meste Oslo, kde zatiaľ nabíja dve nákladné autá.

“ASKO chce byť spoločnosťou, ktorú zaujíma udržateľnosť a čistota nášho životného prostredia. Chceme sa preto zamerať na energeticky efektívne riešenia a obnoviteľné zdroje,” hovorí riaditeľ ASKO pre oblasť transportu Svein Sollie. “Náš cieľ si na začiatok vyžaduje vysoké investície, hlavne na poli energií a dopravy. Budeme tými, ktorí udávajú trend a musíme jednoducho trochu zariskovať a investovať. ABB sme si vybrali kvôli ich technickým riešeniam a bohatým skúsenostiam z celého sveta a z rôznych segmentov v tejto oblasti.”

Dôležitým aspektom pre ASKO bude celková flexibilita a efektivita riešení. Ako hovorí technologický riaditeľ firmy ASKO Marius Aarset, „ASKO sa zameriava na riešenia, kde vezmeme do úvahy aj ďalšie aktivity ako napríklad nabíjanie elektrických paletových vozíkov, chladiarenské systémy a tiež solárne panely v distribučných centrách, aby sme sa vyhli špičkám odberu elektriny, vedeli lepšie predvídať potreby nabíjania a optimalizovali ho napríklad v súvislosti s nakladaním tovaru.”

ASKO je nórskym priekopníkom na poli nákladných áut bez emisií. Svoju prevádzku spustil v Oslo v roku 2016 za pomoci prestavaného nákladného auta z Holandska. Začiatkom tohto roku dal v meste Trondheim do prevádzky aj štyri nákladné autá Scania na vodíkový pohon s dojazdom 500 kilometrov a hneď na to do hry vstúpili už spomínané elektrické nákladné autá Scania s dojazdom okolo 120 km. ASKO si medzitým objednalo celkovo 55 takýchto nákladných áut a bolo dokonca prvou nórskou firmou, ktorá si objednala aj 10 nákladných áut Tesla Semi s dojazdom 800 kilometrov.

ABB je popredným dodávateľom infraštruktúry pre nabíjanie elektrických vozidiel rôznych druhov. Nabíjacie systémy ABB sú súčasťou digitálnej platformy riešení a služieb ABB Ability™, vďaka čomu vedia prevádzkovatelia vykonať monitoring stavu systémov aj na diaľku, minimalizovať tým prípadné výpadky v prevádzke a zvýšiť jej efektivitu.

ABB vstúpila na tento trh v roku 2010 a doteraz predala viac ako 14 000 rýchlonabíjacích staníc vo viac ako 80 krajinách sveta. Spoločnosť nedávno získala ocenenie Global E-mobility Leader 2019 za svoj prínos v podporovaní udržateľnej dopravy vo svete.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 144 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp