Tisícky okuliarov pre lekárov

Kolegovia z Corporate Technology Center (CTC) v Krakowe sa podieľali na niekoľkých projektoch pre oblasť medicíny, medzi inými napríklad na projekte 3D tlače ochranných okuliarov pre zdravotníkov, lekárov a zdravotné sestry.

Vo svojom bežnom pracovnom živote sa technici z výskumného centra zaoberajú vývojom nových technológií v oblasti materiálov, senzorov a elektroniky a ich využitím vo výrobkoch ABB.

Skupina 4 dobrovoľníkov z tohto tímu tentokrát skúsila nájsť iný účel vstrekovaciemu lisu, aby vytvorili ochranné zdravotnícke okuliare pre ešte lepšiu ochranu ako medicínske štíty, avšak ich výroba je náročnejšia.

„V apríli sa tímu podarilo vyrobiť prototyp okuliarov pomocou 3D tlače, ktoré dali na testovanie krakovským ambulanciám. Tento úspešný model odštartoval ich výrobu v množstve 3 000 kusov za týždeň“, vysvetľuje R&D Group Leader v CTC Łukasz Malinowski.

Financovanie projektu zastrešuje okrem iných aj samotné CTC a centrum zdieľaných služieb ABB (GBS) v Krakowe. Okuliare sú v súčasnosti rozdávané do nemocníc a ďalších medicínskych zariadení v Poľsku.

“Okuliare sme vyrobili v súlade so všetkými krokmi ako pri bežnom vývoji iných produktov,” vysvetľuje Dariusz Bednarowski z vedeckého centra v Krakowe. “Vďaka nasadeniu tímu sme však dokázali tento projekt zrealizovať v neuveriteľne krátkom čase!”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou s ucelenou ponukou pre digitálny priemysel. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Biznis Elektrické siete odpredá ABB v roku 2020 spoločnosti Hitachi. Skupina ABB zamestnáva okolo 144 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp