Európsky týždeň mobility poukázal na udržateľnú dopravu pre všetkých cez elektrické autobusy

Keďže by Európa do roku 2050 chcela dosiahnuť ambiciózny plán uhlíkovej neutrality, tento rok sa snažila priblížiť ľuďom Európsky týždeň mobility (16. – 22.9.) hlavnou témou „Čistejšia doprava pre všetkých“.

ABB sa zapája do rozvoja udržateľnosti vo viacerých európskych mestách cez mnohé projekty mestskej hromadnej dopravy na elektrický pohon. Pozrime sa na niektoré európske iniciatívy s podporou ABB, ktoré výrazne prispievajú k rýchlemu rozvoju trhu udržateľnej verejnej dopravy.

Za polárnym kruhom

Začiatkom leta 2021 začne v nórskom meste Bodø jazdiť 31 nových autobusov na elektrický pohon a budú to najsevernejšie využívané elektrické autobusy na svete a zároveň prvé v prevádzke za polárnym kruhom. Majú byť okrem iného dôkazom toho, že cestnú dopravu je možné elektrifikovať aj v chladných arktických oblastiach.

Nórsko si naplánovalo zaviesť absolútne bezemisnú mestskú autobusovú dopravu v celej krajine už do roku 2025, čo má ďalej podporiť ambíciu krajiny znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov až o cca 50 %.

Elektrické autobusy v Bodø by ročne mali usporiť takmer 1 milión litrov pohonných látok a výrazne znížiť hladinu hluku v meste. Nabíjať ich budú pantografy ABB s výkonom 450 kW. Technológia OppCharge predstavuje automatizovaný systém nabíjania elektrických autobusov, v ktorom sa pantograf vysúva z nabíjacej stanice a pripája k autobusu. Nabíjanie trvá 3 až 6 minút.

Pantograf je jednoducho integrovateľný aj do už existujúcich prevádzok, ktorý prispeje k bezemisnej doprave a nijako nenaruší bežnú dennú prevádzku autobusov.

Elektrické autobusy v nórskom meste Bodø sa budú nabíjať podobne ako tieto v meste Trondheim
Elektrické autobusy v nórskom meste Bodø sa budú nabíjať podobne ako tieto v meste Trondheim

V Hamburgu budú autobusy na streche

Aj pulzujúci severonemecký prístav Hamburg si stanovil ambiciózne plány v oblasti udržateľnosti: svoje emisie CO2 by chcel do roku 2030 znížiť oproti roku 1990 o polovicu. K tomu mu má pomôcť práve iniciatíva rozvoja e-mobility v meste. ABB v jednom z projektov dodá Hamburgu nabíjaciu infraštruktúru, a Hamburg sa tak stane prvým nemeckým mestom s flotilou autobusov len na elektrický pohon.

Hamburg v rámci svojej mestskej hromadnej dopravy ročne prepraví 200 miliónov cestujúcich. Zhruba tisícka elektrických autobusov do roku 2030 by teda výrazne mala prispieť k čistejšiemu životnému prostrediu a nižšej hladine hluku, čo sú hlavné výhody pri plánovaní mestskej dopravy kdekoľvek vo svete.

ABB do tohto programu na začiatok vstupuje dodaním 44 nabíjacích systémov s výkonom 150 kW. Vďaka tomu sa prvých 44 autobusov, ktorých dojazd za bežných podmienok predstavuje 150 km, bude môcť nabíjať v centrálnom depe naraz. Mestá tak znížia svoje emisie a nemusia sa báť ani o potrebu dodatočného priestoru pre nabíjanie – to je totiž inštalované v streche autobusového depa.

Nabíjacie stanice ABB budú nabíjať 44 autobusov mestskej hromadnej dopravy v Hamburgu
Nabíjacie stanice ABB budú nabíjať 44 autobusov mestskej hromadnej dopravy v Hamburgu

Vo Švajčiarsku bez prestávky

Ani hlavné mesto Švajčiarska nechce zaostávať. Práve naopak, priekopnícky projekt v Berne má ukázať krajinu ako dôležitého hráča na poli e-mobility a udržateľnej dopravy. Autobusy na mestskej linke 17 takisto využívajú systém OppCharge, vďaka ktorému vedia autobusy jazdiť výlučne na elektrickú energiu, čím ročne ušetria 500 ton emisií CO2.

Päť autobusov na tejto linke bolo nasadených do prevádzky v decembri 2018. Svoju trasu začínajú na hlavnej železničnej stanici a bez akéhokoľvek nadzemného vedenia a dobíjania batérií obídu celú trasu na jedno nabitie. Nabijú sa opäť až na konečnej stanici, kde sa vysunie pantograf z nabíjacieho systému a pripojí sa k autobusu. Nabitie trvá zhruba 5 minút.

Autobusy sa tiež dobíjajú počas noci a Bern predpokladá rozširovanie tejto technológie aj na ďalšie mestské linky.

Autobusy na mestskej linke 17 vo švajčiarskom hlavnom meste Bern využívajú systém ABB OppCharge, čo im umožňuje jazdiť výlučne na elektrickú energiu
Autobusy na mestskej linke 17 vo švajčiarskom hlavnom meste Bern využívajú systém ABB OppCharge, čo im umožňuje jazdiť výlučne na elektrickú energiu

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp