GRIDSERVE® si vybral nabíjacie stanice ABB pre svoj prvý projekt ‘Electric Forecourt®’ vo Veľkej Británii

ABB dodá infraštruktúru pre rýchle nabíjanie elektrických áut do mesta Braintree v anglickom Essexe, kde koncom tohto roku vznikne tzv. Electric Forecourt®. Toto centrum bude vedieť naraz obslúžiť 30 vozidiel a bude sa nachádzať na rušnej ceste medzi Londýnom a východom Anglicka.

Projekt je prvým z viac ako stovky, ktorými chce GRIDSERVE® podporiť anglickú revolúciu v e-mobilite. Centrá Electric Forecourt® budú mať ale oveľa širšie zameranie ponúkajúce okrem nabíjania elektromobilov aj menšie predajne, wellness zóny, obchodné salóniky a detské kútiky. GRIDSERVE® je firma, ktorá vyvíja, konštruuje, vlastní a prevádzkuje riešenia v oblasti solárnej energie a uskladnenia energie do batérie pre kritickú elektrickú infraštruktúru.

V centre v Braintree budú môcť „tankovať“ všetky typy elektrických áut, vrátane elektrických nákladných vozidiel. Tridsať nabíjacích bodov ABB bude zahŕňať 12 stojanov Terra 94 pre rýchle nabíjania s výkonom do 90kW a 12 staníc Terra HP s výkonom 175/350 kW, ktoré dobijú batériu elektromobilu na ďalších 200 míľ jazdy už za 20 minút. Dostupných tu bude tiež 6 nabíjačiek Terra AC s pomalým nabíjaním pri výkone 22 kW.

Spoločnosti ABB a GRIDSERVE® spolupracujú na tomto projekte už viac ako dva roky. “S ABB sa nám na tomto projekte pracuje veľmi dobre a radi by sme z neho urobili veľký krok smerom k masívnej podpore trhu s e-mobilitou,“ hovorí výkonný riaditeľ GRIDSERVE® Toddington Harper. „Naša vízia sa na Electric Forecourts® pozerá ako na miesta, kde si šoféri potrebujú svoje auto dobiť čo najvyhovujúcejším spôsobom vzhľadom na svoj denný režim. Budú ideálnym miestom k nabíjaniu pre tunajších vodičov, ktorí nemajú domáce nabíjačky, ako aj pre vodičov na dlhých cestách, ktorých zaujíma čo najrýchlejší a najspoľahlivejší spôsob nabitia ich auta.”

Ponuka ABB v oblasti e-mobility zahŕňa monitoring na diaľku na báze cloudu ako aj pohotovostný servis priamo na mieste inštalácie.

“Je pre nás privilégiom, že môžeme firme GRIDSERVE® pomôcť v realizácii prvého miesta Electric Forecourt®. Ide o vizionársky koncept, ktorý vodičom, či už popri pracovných povinnostiach alebo zábave a oddychu, umožní nabiť svoje autá maximálne rýchlo s dostatočným výberom nabíjacích stojanov, zázemím pred nepriazňou britského počasia a s pohodlím vysokokvalitných služieb,“ povedal riaditeľ ABB pre oblasť e-mobility Frank Muehlon. „Electric Forecourt® v Braintree predstavuje dôležitý krok smerom k splneniu britského cieľa mať do roku 2030 dostatok nabíjacích bodov na anglických diaľniciach a rýchlostných cestách. Aj vďaka tomuto projektu bude zaujímavé sledovať vývoj e-mobility vo Veľkej Británii.”

Ako to zapadá do britského plánu o emisiách?

Po prijatí zákona o klimatických zmenách z roku 2019, ktorého cieľom je dosiahnuť do roku 2050 čisté nulové emisie CO2, bude dodávka energie pre elektrické vozidlá tvoriť významnú súčasť britskej stratégie dekarbonizácie. V súčasnosti tvoria vozidlá s čisto elektrickým pohonom menej ako 1% z celkovo 32 miliónov áut na britských cestách. Prevádzkovateľ britskej elektrickej siete vo svojej najnovšej výročnej správe o scenároch budúcich energetických modelov odhaduje, že krajina bude do roku 2030 potrebovať až 11 miliónov elektromobilov na svojich cestách, aby Veľká Británia tento cieľ dosiahla. Najambicióznejší scenár hovorí dokonca o zhruba 20 miliónoch elektrických vozidiel do roku 2050 spolu so zmenami správania v spoločnosti, ktoré vyvolajú prechod k autonómnym riešeniam zdieľanej mobility a širšiemu využívaniu verejnej dopravy. Pri tomto odhade by elektromobily tvorili vyše 50% áut na britských cestách, čo si bude vyžadovať potrebnú infraštruktúru nabíjania – takú, akú teraz vytvárajú aj GRIDSERVE®a ABB.

ABB má dobrú pozíciu na trhu a svojimi skúsenosťami v rozvoji riešení udržateľnej dopravy môže významne podporiť postupný prechod k elektromobilite. Od svojho vstupu na trh s elektromobilitou pred 10 rokmi predala spoločnosť ABB viac ako 14 000 rýchlonabíjacích staníc vo viac ako 80 krajinách sveta. ABB tiež nedávno získala ocenenie Global E-mobility Leader 2019 za svoj prínos na poli udržateľnej dopravy.

Viac informácií o nabíjacích technológiách ABB a riešeniach pre domáce aj komerčné aplikácie nájdete na www.abb.com/ev-charging.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp