Inteligentné nabíjanie elektromobilov: pošlite prebytočnú energiu z auta späť do siete

ABB prichádza s úplne novou technológiou nabíjania elektrických áut s obojsmerným tokom energie a výkonom 11 kW. Táto nabíjacia stanica bola vyvinutá ako súčasť kontraktu s francúzskym DREEV, joint venture medzi Électricité de France (EDF) a spoločnosťou Nuvve, ktorá sa špecializuje na inteligentné nabíjanie pre elektroautá.

Riešenie koncernu ABB s podporou softvérovej technológie firmy DREEV umožní vodičom elektromobilov „poslať“ prebytočnú energiu z auta späť do siete (Vehicle-to-Grid, V2G). S potenciálom ušetriť mesačne na jednom elektroaute 20€ znižuje technológia V2G celkové náklady na auto, čo môže vodičov ďalej motivovať ku kúpe elektroauta. Obojsmerné nabíjacie stanice tiež pomôžu vyrovnávať nerovnomerný tok elektriny vyrábanej z obnoviteľných zdrojov, ako sú slnečná a veterná energia.

center

Po dodaní obojsmerných nabíjacích staníc vo Francúzsku budú nasledovať ďalšie vo Veľkej Británii, Taliansku, Belgicku a Nemecku.

Ľahká a kompaktná nabíjacia stanica je kompatibilná so súčasnými aj budúcimi elektrickými vozidlami. Ako hovorí riaditeľ ABB pre oblasť e-mobility Frank Muehlon, „vývoj tohto inteligentného obojsmerného nabíjania bude kľúčovým pri ďalšom rozvoji a je veľkým míľnikom v stratégii udržateľnosti.”

“V2G je technológiou, za ktorou stoja inovácie a priemyselné možnosti. Spolupráca s ABB nás posunie na novú úroveň. Už teraz sme pripravení zrýchliť vývoj aj pre komerčné prevádzky,” hovorí výkonný riaditeľ DREEV Eric Mevellec.

Technológiu V2G v súčasnosti podporuje len niekoľko elektroáut, ale očakáva sa, že v priebehu najbližších 5 rokov sa stane dominantnou technológiou. Do roku 2040 by totiž počet elektromobilov na cestách mal narásť na 559 miliónov a ich počet by mal tvoriť 33 % z celkového počtu áut na celom svete(1).

                                    

                    

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

(1) https://www.businessgreen.com/bg/news-analysis/3033315/iea-electric-vehicles-to-triple-by-2020-and-soar-to-125-million-by-2030

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp