Novým tanečným partnerom známeho švédskeho choreografa je jeden z najväčších priemyselných robotov na svete

Známy švédsky choreograf Fredrik "Benke" Rydman sa minulý týždeň predstavil v Štokholme ako tanečný partner robota IRB 6620 od ABB – priemyselného robota s hmotnosťou 900 kg. Toto vystúpenie je jedným z mnohých obrazov zachytávajúcich zmeny v oblasti technológií, automatizácie a umelej inteligencii v spoločnosti. Spolupráca a interakcia človeka s robotom sa v súčasnosti dostáva na úplne novú úroveň.

Robot IRB 6620 od ABB, s ktorým Benke vo svojom predstavení účinkoval, sa oveľa bežnejšie využíva v ťažkom priemysle, napríklad v automobilovej výrobe. Býva nasadený v aplikáciách bodového zvárania, prípadne vykonáva zložité montážne úlohy v úzkej spolupráci so zamestnancami výrobnej fabriky. IRB 6620 je jedným z najväčších, najrobustnejších a najťažších priemyselných robotov vôbec.

Photo: Håkan Larsson
Photo: Håkan Larsson

“Je veľmi presný…a to je ideálny partner,“ komentuje Benke svojho partnera. „Jeho načasovanie pohybov je jednoducho dokonalé.”

“Naprogramovať hladké pohyby robota presne na jednotlivé tóny hudby bolo náročné, ale spolu s Benkem sme dokázali neuveriteľné veci. Je pozoruhodné, že robot IRB 6620 teraz vyzerá, akoby naozaj dokázal precítiť hudbu a tanečníkove pohyby na scéne,” uviedol Erik Hellström, jeden z technikov, ktorý na predstavení spolupracoval.

Benke má niekoľko svojich predstavení s robotom ABB naplánovaných v Kulturhuset Stadsteatern v Štokholme, jednom z najväčších kultúrnych centier severnej Európy, až do konca novembra tohto roku.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp