Supernabíjanie najväčšieho holandského reťazca supermarketov

Holandský maloobchodný reťazec Albert Heijn vlastniaci 1044 obchodov v Holandsku a Belgicku chce svoju uhlíkovú stopu zmierniť inštaláciou vysokovýkonových rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily.

V súlade s cieľom Európskej únie znížiť emisie CO2 nákladných vozidiel, ktoré by mali v rokoch 2020 až 2030 klesnúť približne o 54 miliónov ton, spustili spoločnosti ABB a Albert Heijn kampaň rozširovania flotíl elektrických nákladných automobilov v Európe.

Gigantický supermarket Albert Heijn založený už v roku 1887 urobil dôležitý krok smerom k bezemisnej preprave svojho tovaru do supermarketov, keď vo svojom regionálnom distribučnom centre s rozlohou 210 000 m2 v meste Pijnacker na juhu Holandska vytvoril plochu pre rýchle nabíjanie elektrických nákladných áut. ABB tu nainštalovala vysokovýkonové nabíjacie stanice Terra s výkonom 175 kW. Modulárne riešenie navyše poskytuje reťazcu Albert Heijn flexibilitu modernizácie staníc v budúcnosti na plný výkon 350 kW, a teda ešte vyššiu rýchlosť nabíjania.

Z pohľadu vysokého výkonu je realizácia infraštruktúry pre rýchle nabíjanie elektrických nákladných áut v nonstop prevádzke naozaj náročnou úlohou, kde treba vziať do úvahy niekoľko komplexných požiadaviek. V tomto projekte bol preto nanajvýš dôležitý kolaboratívny prístup projekt manažérov, inžinierov a špecialistov nielen z ABB a Albert Heijn, ale tiež z montážnej firmy Batenburg, z automobilky Daimler Trucks a prepravnej spoločnosti Simon Loos. Tím spoločne podrobne navrhol priestor pre nabíjanie áut a spolupracoval na realizácii.

“Inovácie sú súčasťou našej DNA, vďaka nim chceme urobiť našu budúcnosť inteligentnejšou, bezpečnejšou a viac udržateľnou. Nabíjacia plocha pre Albert Heijn je skvelým príkladom inovatívneho dizajnu a riešenia, ktoré má priniesť zníženie emisií CO2 a pomôcť nášmu zákazníkovi realizovať svoju víziu nulových emisií,“ hovorí riaditeľ ABB pre oblasť elektromobility Frank Muehlon. „Je to tiež riešenie do budúcnosti, ktoré bude rásť spolu s potrebami na trhu a požiadavkami na zmenu legislatívy ohľadom emisií CO2.”

eActros na pomoc

Rýchlonabíjacie stanice Terra High Power dodávané spoločnosťou ABB boli uvedené do praxe nedávno, keď nabíjali prvý plne elektrický nákladný automobil Mercedes-Benz koncernu Daimler Trucks prevádzkovaný v Holandsku: eActros. Jeho prototyp, ktorý denne používa dopravca Albert Heijn – firma Simon Loos, má dojazd približne 200 km a pravidelne distribuuje tovar do Rotterdamu, Haagu a Delftu.

Začiatok sériovej výroby eActros je naplánovaný na rok 2021, pričom tento model bude ďalším vylepšením oproti prototypu v niekoľkých ohľadoch, akými sú dojazd, výkon a bezpečnosť. Spoločnosť Daimler Trucks navyše zaradí vozidlo do svojho prepracovaného ekosystému, ktorý zahŕňa aj poradenské služby týkajúce sa e-mobility, t.z. analýzu trás, kontrolu možných dotácií, podporu integrácie prevádzkových flotíl a vývoj vhodných riešení nabíjacej infraštruktúry.

Plánovanie ako výhoda

Po uvedení novej nabíjacej plochy do prevádzky bude môcť Albert Heijn lepšie naplánovať ďalšie distribučné trasy, pretože elektrické nákladné vozidlá sa potom nabijú za oveľa kratší čas, čím sa minimalizujú prestoje medzi jednotlivými jazdami.

„V budúcnosti chceme prepravovať všetok náš tovar udržateľným spôsobom a s nulovými emisiami v rámci širšieho okruhu miest. Inštalácia tohto nového ´námestia´pre rýchle nabíjanie je pozitívnym krokom smerom k uhlíkovo neutrálnej budúcnosti, “uviedol manažér pre dopravu Peter Leegstraten z firmy Albert Heijn. „Umožňuje nám rýchle nabíjanie elektrických nákladných vozidiel a dáva nám priestor na ďalšie rozširovanie možností nabíjania spolu s rastom našej flotily. Veríme, že nás budú nasledovať aj ďalší.”

ABB je svetový líder v oblasti infraštrukúry nabíjania elektrických vozidiel, ktorý ponúka tiež nabíjacie a elektrifikačné riešenia pre elektrické nákladné autá, autobusy a tiež pre lode a železnice. Od svojho vstupu na trh s elektromobilitou pred 10 rokmi predala spoločnosť ABB viac ako 17 000 rýchlonabíjacích staníc vo viac ako 80 krajinách sveta.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp