V laboratóriu inovácií pre oblasť e-mobility bude pracovať 120 špecialistov

Do tzv. E-mobility Innovation Lab v holandskom meste Delft investovala spoločnosť ABB 10 miliónov USD. Laboratórium, ktoré má slúžiť ako výskumné a vývojové stredisko nových produktov a riešení pre e-mobilitu budúcnosti, sa nachádza na ploche 3 600 m2 v rámci priestorov Delft University of Technology. Tá bola v tomto roku vyhodnotená ako jedna z 15 najlepších univerzít na poli inžinieringu a technológií na svete.1

Nielen preto sa ABB rozhodla svoje laboratórium umiestniť práve sem. Okrem toho, že tu bude E-mobility Innovation Lab priamo uprostred najlepších technických talentov a start-upov v Holandsku, vracia sa ABB tam, kde to všetko začalo: práve bývalí študenti delftskej technologickej univerzity založili firmu Epyon - start-up zaoberajúci sa nabíjacou infraštruktúrou pre elektromobily, ktorý ABB odkúpil v roku 2011.

Špeciálne podmienky

Jednotka elektrifikácie ABB investuje ročne do oblasti R&D približne 400 miliónov USD, čím sa snaží posúvať hranice e-mobility, predovšetkým v oblasti nabíjania, uskladnenia energie a digitalizácie.

E-mobility Innovation Lab bude vybavené najnovšími technológiami tak, aby bolo zaistené, že nabíjacie stanice od ABB budú vždy plne kompatibilné so všetkými typmi elektrických áut. Priamo na tento účel boli vytvorené simulátory, vďaka ktorým bude 95 % všetkých testov vykonaných na digitálnej kópii vozidla.

Na riadne odtestovanie budú tiež potrebné špeciálne vyvinuté testovacie priestory s veľmi horúcim alebo veľmi studeným prostredím. ABB vytvorila v týchto obrovských miestnostiach extrémne podmienky v podobe vysokej vlhkosti a teplôt od -40 do +100 °C. Átrium laboratória je dostatočne veľké nielen pre autá, ale tiež pre autobusy a nákladné vozidlá, ktoré tiež veľmi rýchlo vstupujú na trh s e-mobilitou.

Nielen laboratórium

ABB investovala nielen do technológií, ktoré sa v týchto priestoroch budú ďalej vyvíjať ale tiež do budovy samotnej. Udržateľná mobilita ide predsa ruka v ruke s dopadom na životné prostredie. Vykurovanie a chladenie komplexu bude prebiehať napojením na geotermálnu elektráreň a strecha bude pokrytá solárnymi panelmi.

V novembri tohto roku oznámila spoločnosť ABB, že zvýši výdavky do oblasti výskumu a vývoja a digitálnych technológií na približne 5 % ročných výnosov v rámci danej obchodnej jednotky. ABB ako globálna firma zamestnáva okolo 7 000 pracovníkov v R&D, pričom 60 % z nich sa zameriava na vývoj softvéru a digitálnych inovácií.

Okrem spomínanej investície pracuje ABB naďalej aj na dokončení globálneho centra a výrobnej fabriky pre nabíjacie stanice v Taliansku, ktoré by malo byť otvorené budúci rok.

ABB vstúpila na tento trh v roku 2010 a doteraz predala viac ako 17 000 rýchlonabíjacích staníc vo viac ako 80 krajinách sveta. Svoj veľký záujem o pokrok v e-mobilite podčiarkuje aj cez svoje partnerstvo v šampionáte elektrických formúl - ABB FIA Formula E World Championship, kde bude už po štvrtú sezónu ich hlavným partnerom.

1 QS World University Rankings

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp