ABB investuje do technologického start-upu BrainBox AI

ABB investuje do technologického start-upu BrainBox AI

Spoločnosť ABB oznámila investíciu do firmy BrainBox AI so sídlom v kanadskom Montreale v snahe neustále napredovať na poli inteligentných a bezpečných budov s ambíciou zvyšovania energetickej účinnosti a znižovania ich uhlíkovej stopy.

Firma BrainBox AI založená v roku 2019 pracuje s umelou inteligenciou za účelom zníženia karbónových emisií a energetických nákladov vykurovacích, chladiacich a ventilačných zariadení (HVAC - Heating, Ventilation, and Air Conditioning) v komerčných budovách.

Táto investícia predstavuje strategický krok smerom k vzájomného prepojeniu súčasného portfólia ABB v oblasti digitálnych riešení pre inteligentné bodovy, predovšetkým platformy ABB AbilityTM Building Ecosystem, s prediktívnou a samoprispôsobivou umelou inteligenciou, ktorú využíva firma BrainBox AI. Toto spoločné a navzájom prepojené portfólio firiem ABB a BrainBox AI je dostupné už od tohto štvrťroku.

Systémy HVAC sa v bežnej komerčnej budove najviac podieľajú na uhlíkovej stope a spotrebe energie. Budovy ako také prispievajú k celkovým globálnym emisiám CO2 súvisiacimi s energiou 28 percentami.* Softvér firmy BrainBox AI okrem toho, že umožňuje až 25-percentné zníženie nákladov na energie a o 20 – 40 percent znižuje emisie uhlíka, zvyšuje pohodlie ľudí v budove a predlžuje životnosť zariadení HVAC – a to všetko bez počiatočných kapitálových výdavkov.

“Naším zámerom je prísť v oblasti súčasných aj nových budov k radikálnej zmene pomocou bezpečných, udržateľných a inteligentných riešení,” povedal riaditeľ ABB pre biznis Smart Buildings Oliver Iltisberger. “Som presvedčený, že keď skombinujeme naše portfóliá, investícia ABB do BrainBox AI nám pomôže lepšie rozbehnúť trend digitálnej transformácie, ďalej znižovať náklady na energie a tiež zohrať dôležitú úlohu pri riešení klimatických zmien.”

“V BrainBox AI sme nadšení zo spolupráce s ABB, ktorá je technologickým lídrom vo svete. Spoločne môžeme ďalej urýchliť nasadenie našich energetických riešení poháňaných umelou inteligenciou pre sektor komerčných budov,“ povedal riaditeľ BrainBox AI Sam Ramadori. „Vzhľadom na to, že budovy vyrábajú 28 % celkových emisií uhlíka na Zemi, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým priniesť do našich miest škálovateľnú čistú technológiu.“

*Zdroj: IEA 2020 Global status report for buildings and construction

BrainBox AI zamestnáva vyše 125 pracovníkov a nedávno bola zvolená za jednu z 10 firiem pre program Tech For Our Planet v rámci iniciatívy pre nadchádzajúcu 26. konferenciu OSN o zmene klímy (COP26). V roku 2020 bola BrainBox AI vyhlásená časopisom TIME ako jedna zo 100 spoločností s najlepšími vynálezmi súčasnosti. Agentúra CB Insights zas označila BrainBox AI za jeden zo 100 najlepších start-upov, ktoré v roku 2021 ovplyvnili priemysel.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 105 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v troch mestách Slovenska. V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zamestnávame dokopy okolo 120 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp