ABB ďalej expanduje na trhu s e-mobilitou

ABB ďalej expanduje na trhu s e-mobilitou

Spoločnosť ABB oznámila v priebehu ostatného týždňa dve dôležité akvizičné správy v oblasti e-mobility.

ABB dnes oznámila navýšenie svojho majoritného podielu v čínskom koncerne Chargedot Shanghai New Energy Technology na 80 %. V marci 2020 firma ABB odkúpila 67-% podiel v Chargedot, avšak v rámci svojej stratégie rastu v oblasti e-mobility a ďalšieho posilnenia svojej pozície na rýchlo rastúcom čínskom trhu s e-mobilitou sa rozhodla tento podiel ešte navýšiť.

Najviac elektroáut predáva Čína

Čína zaznamenala v roku 2021 celosvetovo najvyšší počet predaných elektrických vozidiel už siedmy rok po sebe, čo predstavuje viac ako 3,5 milióna elektromobilov, a teda 1,6-násobný nárast oproti roku 2020.

“Od akvizície v roku 2020 sme boli svedkami silného nárastu biznisu v rámci firmy Chargedot, ktorý sa pohyboval v dvojciferných číslach,” povedal šéf ABB pre oblasť e-mobility Frank Muehlon. “ABB prišla na čínsky trh s inováciami pre bezpečné, inteligentné a udržateľné nabíjanie z pohľadu hardvéru aj softvéru, čo viedlo k podpore silných čínskych hráčov ako SAIC, Xpeng a GAC Toyota. Pri pohľade do budúcnosti bude čínsky dopyt po vysokovýkonných nabíjacích riešeniach výrazne narastať. Vidíme veľkú príležitosť pre využitie našich globálnych skúseností k ďalšej podpore čínskych zákazníkov a zvýšenie podielu na trhu.

Expanzia aj v Amerike

Strategický krok na poli elektromobilty urobila spoločnosť ABB aj na americkom trhu, keď dnes oznámila odkúpenie kontrolného podielu spoločnosti InCharge Energy, ktorá sa zaoberá nabíjacími riešeniami pre elektrické vozidlá. Aj táto akvizícia je súčasťou stratégie ABB rozšíriť svoje portfólio tak, aby zahŕňalo riešenia na kľúč pre výrobcov elektrických vozidiel, súkromné a verejné komerčné vozové parky, prevádzkovateľov zdieľaných vozidiel, samosprávy a majiteľov obchodných prevádzok. Spoločnosť InCharge Energy sa od svojho založenia v roku 2018 zaoberá rôznymi oblasťami e-mobility od poradenstva a odporúčaní z pohľadu energetických potrieb až po obstarávanie, inštaláciu, prevádzku a údržbu nabíjacích systémov. Poskytuje tiež cloudové softvérové služby pre optimalizáciu správy energie tak, aby bola prevádzka vozového parku čo najefektívnejšia. Medzi jej zazmluvnených zákazníkov patrí už teraz niekoľko veľkých firiem v USA a Kanade. InCharge v súčasnosti zamestnáva okolo 50 ľudí.

center

„S našimi riešeniami na kľúč sme pripravení pomôcť USA dosiahnuť cieľ vybudovať do roku 2030 celoštátnu sieť 500 000 nabíjacích staníc pre elektromobily. V rámci nedávno podpísaného zákona o investíciách do infraštruktúry sa očakáva, že USA vyčlení 7,5 miliardy USD na vybudovanie takejto národnej siete a investuje viac ako 5 miliárd USD do mestských a prímestských elektrických autobusov s cieľom urýchliť prijatie elektrických vozidiel, znížiť znečistenie ovzdušia a vytvoriť nové pracovné miesta,“ dopĺňa správu o akvizícii Frank Muehlon.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 105 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v troch mestách Slovenska. V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach zamestnávame dokopy okolo 120 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp